Connect with us

Gündem

G7 Zirvesi’nde İngiltere Başbakanı Boris Johnson, pandemi sonrası eşitlik vurgusu yaptı

Ev sahibi İngiltere’nin Başbakan Boris Johnson tarafından yapılan toplantının açılış konuşmasında, Covid-19 salgına değinildi. Pandemi sürecinden dersler çıkarılması ve son 18 aylık süreç içinde yapılan hataların yeniden tekrarlanmaması gerektiğini belirten Johnson, ekonomik iyileşmede eşitlik vurgusu yaptı.

Published

on

Dünyanın gelişmiş 7 büyük ekonomisinin liderlerini bir araya getiren G7 Zirvesi’nin bu yılki toplantısı Cornwall’da başladı.

Boris Johnson, toplantının açılış konuşmasında pandemiden ve son 18 aylık süreçte yapılan hatalara değinirken, ekonomik iyileşmede de eşitlik vurgusu yaptı.

Johnson, “Bence potansiyel olarak çok güçlü şekilde yeniden toparlanacağız ve iyimser olmak için her türlü sebebimiz var. Ancak son büyük krizde toplumun tüm kesimlerinin eşit şekilde kalkınmadığı 2008 ekonomik durgunluğun, hatalarını tekrarlamamamız hayati önem taşıyor ve bence bu pandemide yanlış giden ya da uzun vadeli yara açma riski taşıyan, eşitsizliklerin derinleşmesidir” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “Zamanımızın zorluklarıyla başetmek için açık hedefler belirleme ve somut vaatlerde bulunma sorumluluğumuz var. G7 iş başında olmalı. Değerli ortaklar, dostlar sizi yeniden gördüğüme sevindim. Haydi birlikte çalışmaya” şeklinde yazdı.

G7 ülkelerinin 2022 yılı sonuna kadar yoksul ülkelere toplam 1 milyar doz Covid-19 aşısı bağışlamayı planladığını söyleyen Başbakan Johnson, zirve öncesi açıklamasında 500 milyon dozu ABD’den gelmesi beklenen bu bağışa İngiltere’nin ilk etapta 100 milyon doz aşı ile katılacağını ifade etti.

Derleyen: Vildan Uygunoğlu

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar