Connect with us

Dünya

Galler’de giysi satışı yasaklanınca donla markete gitti

Galler’de giysi satışı yasağı: Donla markete gitti, içeri alınmayarak giysinin temel ihtiyaç olduğunu kanıtladı

Published

on

By

Genel karantinaya giren Galler’de temel ihtiyaç maddesi olmadığı gerekçesiyle giysi satışının yasaklanması, büyük tepki çekti. Süpermarketin kapısına donla dayanan, ama içeri alınmayan bir protestocunun güvenlikçilere giysinin olmazsa olmazlığını kabul ettirdiği video, yoğun ilgi gördü. Bunun üzerine hükümet, marketlerdeki yasağı gevşetti.

İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ile birlikte Britanya’yı oluşturan Galler’de, koronavirüs pandemisinin ikinci dalgasını dizginlemek için 9 Kasım’a dek genel karantina uygulanırken, süpermarketlerin ‘giysiler, kitaplar gibi elzem olmayan, ikinci dereceden önem arz eden malları’ satması yasaklandı.

‘Madem giysiler elzem değil, bırakın girsin’

Bunu protesto için Galler’in güneyindeki Newport kentinde Chris Noden (38), Tesco marketine alışveriş arabasını iterek sadece don giymiş şekilde girdi, ancak güvenlikçiler tarafından durduruldu. Chris Noden’a eşlik eden ve eylemi filme alan eşi Dawn, market çalışanlarına “Giysiler elzem değil, bırakın girsin” dedi.

‘Çocuklar kıyafete muhtaç’

Çocuklara giydirecek kıyafet bulamadığına dikkat çeken Dawn, “Dükkanınızın politikası giysilerin elzem olmadığını söylüyor. Bırakın kıyafet satın alsın. Bu (yaptığınız) saçmalık ötesi. Dışarıda çocuklar giysi ihtiyacı çekerek büyüyor” diye konuşmaya devam etti.

‘Yani giysiler gündelik yaşam için elzem’

Güvenlikçi “Uygun şekilde giyinmemiş. Gidin hükümete hesap sorun. Bu şekilde giyinerek içeri giremezsiniz” yanıtını verdi.

Dawn’ın “Yani giysiler gündelik yaşam için elzemmiş” diye ısrar etmesi üzerine güvenlikçiden “Elbette” karşılığı geldi.

Daha sonra videoyu online yayımlayan Dawn “Lütfen hiçbir karantina kuralının ihlal edilmediğinin, kimsenin riske atılmadığının, bu elzem olmayanlar listesinin şaka ötesi olduğunun farkına varın!” dedi.

Galler Başbakanı Mark Drakeford’a “Kıyafetler gerekli değil, öyle mi Bay Drakeford? Çikolata, şeker, alkol ve tütün, hepsi temel ihtiyaç maddesi olarak sınıflandırılıyor?” diye seslendi.

Giyim, mobilya, otomobil mağazaları kapatıldı

Karantina yasakları kapsamında giyim, mobilya, otomobil gibi elzem addedilmeyen ürünler satan mağazalar kapatılırken, süpermarketler de çocuk giysileri, yatak takımları, su ısıtıcı gibi ürünlerin üzerini plastik örtülerle kapayıp koridorları kordona aldı.

‘Bazı kahramanlar hiçbir şey giymez’

Bu manzara karşısında yasağın derhal kaldırılmasını isteyen bir dilekçe 60 bin civarında imza toplanarak Galler parlamentosuna sunulurken, donlu kahramanın eylemi de sosyal medyada yoğun ilgi gördü.

Galler Başbakanı: Süpermarketlerin yasak konusunda takdir yetkisi var.

Bunun üzerine Drakeford, hükümetinin bakanlarının bugün süper market yöneticileriyle biraraya gelerek yasağı görüşeceğini duyurdu.

Süpermarketlerin yasak konusunda takdir yetkisine sahip olduğunu duyuran Galler Başbakanı, bazı kişilerin bu tür ürünlere ‘daha önce öngöremedikleri ve tamamen beklenmedik nedenlerle’  ihtiyaç duyabileceklerini kabul etti.

“Herkesin selametinin sözkonusu olduğu durumlarda, süpermarketlerimizin kuralları farklı şekilde uygulamak için takdir yetkisine sahip olduklarını anlamalarını sağlayacağız” diyen Drakeford, diğer yandan kendisinin iki haftalık genel karantina boyunca giyim eşyası satın alma ihtiyacı duyacağını sanmadığını, bölgedeki pek çok kişinin de aynı durumda olduğunu sandığını söyledi.

‘Haklılığım kanıtlandı’

Sosyal medyada yoğun ilgi görmesi üzerine TV kanallarına çıkarılan donlu farkındalık yaratıcısı ise eylemini şöyle açıkladı:

“Haklılığımı kanıtlayacağını düşündüm. Eşim bana Facebook’ta bir meme gösterdi, ‘Sadece Galler’de üzerinde giysi olmadan alışverişe çıkabilirsiniz’ yazıyordu. Kendime ‘hadi bunu kanıtla’ dedim.”

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar