Connect with us

Yazar

Göçmenlerin İngiltere’ye verdiği ekonomik zarar!!

Published

on

By

 

Göçmenin göçmeni sevmemesi…

Amerika’da yapılan son genel seçimlerde birçok göçmenin Trump’a oy verdiği ortaya çıktı.

Gittiğim Türk berberi de Brexit referandumunda “ayrılalım” diye oy kullandığını söyledi. Neden diye sorduğumda “çok yabancı geliyor” dedi. Bir daha o berbere gitmedim. Sizden önce gelenler sizin gelmenize engel olsalardı nasıl hissederdiniz? Göçmenler geldiğinde diğer göçmenlerin işlerini, daha ucuza çalışarak elinden alıyor deniyor ama bu pek doğru değil.

GÖÇMENLER CADDEYİ CANLANDIRDI

Türkiye’den göç etmiş Kürtlerin yoğun olduğu ‘Green Lanes’ caddesi gibi İngiltere’de birçok ana cadde yabancıların gelmesiyle canlandı. On binlerce boş duran dükkân tutuldu, işçiler alındı, kiralar, iş yeri vergisi, VAT (KDV) gibi vergiler sayesinde İngiliz ekonomisi canlandı. Çin, Arap ve Rus zenginler emlak alanında yatırım yaptılar. Futbol takımlarını yabancı yatırımcılar alınca futbolun kalitesi arttı. Yabancı doktor ve hemşirelerin sayesinde sağlığın kalitesi arttı.

Ekonomik sorunun kaynağı nedir?

İngiltere’de vergileme sistemine göre büyük firmalar vergi ödemiyor. Birçok ülke yasa dışı aynı seri numarasından parayı 2 ya da 3 kere basınca enflasyon oluştu. Hastaneler para yardımı isterken para yok dediler. Hemşireler Covid dönemi gece gündüz çalışırken alkışlayın dediler ama maaş artışı istediklerinde sadece yüzde bir artışı onayladılar. Para yok dediler ama çalışmayan ‘track and trace’ denilen telefon uygulamasına 30 milyar sterlin harcadılar. Kaybın büyüklüğünü anlamanız için: Fransa ve İngiltere arasındaki Euro Tünel bile 6 milyar sterline mal olmuştu. İngiltere’de her sene 30 milyar sterlin vergi kaçırılıyor. Geçen krizde bankalar batınca İngiliz hükümeti 600 milyar sterlinden fazla para harcayıp bankları kurtardı ama iflas eden küçük esnafa destek olmadı.

Nükleer silahlara harcanacak 210 milyar sterlin…

Günümüzde en büyük tehdit terörizm. Nükleer silahların terörizme çözüm olmadığı biliniyor. Terör eylemleri içimizde yaşayan bir, iki en fazla 3 delinin yaptıklarını gördük. İngiltere’de yaşayan bu 3 kişi için kendi şehrine mi nükleer bomba atacaksın? Bir ülke nükleer silah kullansa karşısında diğer nükleer silahı olan ülkeleri buluyor. Bu durumda İngiltere’nin nükleer silahların korunması için önümüzdeki 10 sene de 210 milyar sterlin harcamasının ne gereği var?

Bankalara harcanan 600 milyar, Nükleer silahlar için 210 milyar, toplanmayan vergileri topladığınızda 1 trilyon sterlinin ziyan edildiğine şahit olduk. Bu zarara sebep olanlar kendilerini kurtarmak için suçu yabancıların üstüne attı.

Araştırmalar Avrupa Birliği’nden gelen yabancıların İngiliz ekonomisine aldıkları yardımlar ve sağlık sisteminin de kullanmalarını da hesaba katıldığında aldıkları paradan daha çok vergi ödedikleri ve ekonomiye kazanç sağladıklarını ortaya çıkardı.

Avrupa’da Türkiye’den sonra en çok Suriyeli göçmen alan ülke Almanya. İsveç’te yoğun bir göç aldı ve ertesi sene AB ülkeleri arasında ekonomisi en hızlı büyüyen ülke oldu. Yaşlanan Almanya da genç nüfusu alarak ekonomisini canlandırdı.

Göçün sebebi

1989 yılında Türkiye’den ayrıldığımda 18 yaşındaydım. Okmeydanı ve 4. Levent bölgesinde yaşarken tek bir Suriyeli komşumuz ya da okulda Suriyeli bir öğrenci arkadaşım olmadı. Suriye’yi Irak, İran, Suudi Arabistan ve Türkiye ile karşılaştığında çok gerici bir ülke diyemeyiz. Hapishanelerdeki gazeteci sayısı mı çok fazlaydı, hırsızların ellerini mi kesiyorlardı? Evet Fransa ile karşılaştığında çok demokratik bir ülke diyemeyiz ama bölgede Türkiye’den sonra en iyi durumda olan ülkelerden biriydi. Bu yüzden son 100 senedir Suriye’den Türkiye’ye büyük bir göç yaşanmadı. Irak’taki gibi bedava petrolü almak için Suriye’ye saldırıldığında göç başladı.

2100 yılından sonra göç edenlerin sayısı milyarı geçebilir.

Hindistan’da tarım, köylülerin elinden alınıp şirketlere verildiğinde Amerika’daki gibi dev makineler insanların yerini alacak. Tarımdan geçimini sağlayan 500 milyon Hintli çiftçi işsiz kaldığında ne yapacak? 2088’de petrolün biteceği tahmin ediliyor. İlk önce Orta Doğu’da biteceği kesin. Bitince kim çölde yaşamak ister? Tarım, sanayi ve teknoloji genelde Arap ülkelerinde yok. Toplasan ihracatları bir Almaya kadar değil. Yüzyılın sonunda Orta Doğu’da nüfusun yarısı yani ortalama 200 milyon kişi göç edebilir.

Yüz milyonlarca insanın göç etmesi Avrupa’nın dokusunu değiştirir. Dokunun şimdiden değiştiğine bir örnek vermek istiyorum.

Eski Danimarka göçmenlik bakanı Stoejberg, Danimarka’ya yerleşmek isteyen genç sığınmacı çiftleri yasadışı olarak ayırmaktan suçlu bulundu ve 60 gün hapis cezasına çarptırdı. Stoejberg, politikanın çocuk yaşta evliliklerle mücadele için tasarlandığından karara çok şaşırdığını söyledi. Mahkeme dışında gazetecilere verdiği demeçte, “Sadece ben değil, Danimarka değerleri de kaybetti” dedi ve cezasını kabul edeceğini ancak pişmanlık duymadığını da sözlerine ekledi. Stoejberg, Şubat 2016’da 18 yaşından küçük evli mültecilerin eşleriyle birlikte kalmamaları yönünde bir emir vardı. Onu uyguladığını söyledi. Hatta bugün milletvekiliği de düşürüldü…

İngiltere’ye yerleşmiş bu yazıyı okuyanların çoğu bu ülkeye şöyle ya da böyle göç etti ya da göç eden ailenin çocukları veya torunlarıdır. Göçmenlere zorluk yaşatan bir bakan olarak gösterilen Stoejberg size haklı mı değil mi? Misal bazı ülkelerde 7 yaşında çocuklarla evlenen yaşlılar var. Bu adamlar eşleri dedikleri çocuklarla İngiltere’ye gelse ve 60 yaşındaki adamlar 7 ile 16 yaş arası çocuklarla, (İngiliz kanunlara göre tecavüz) yaşamaya devam etse, kültürel farklılık diye izin mi verilecek? Danimarka bakanı hapse atılarak çocuk yaş evliliklerin bir nevi onaylanması, Danimarka’nın gerçekten değerlerini kaybettiği anlamına gelmiyor mu?

Geworld.ge’de çıkan bir makalede, 2030 yılına kadar Fransa nüfusunun %25’inin Müslüman olacağı ve nüfusun %40’ını yabancıların oluşturacağı ve Fransa’da doğurganlık oranının feci şekilde düştüğü belirtiliyor. Habere göre, son yıllarda Müslümanların sayısı 80 binden 3 milyona yükselirken, Hollanda ve Belçika’da tüm yeni doğan bebeklerin %50’si Müslümanken, Almanya’da 2050 yılına kadar İslam hâkim din olacak diyerek milleti korkutmaya çalışmışlar.

Geworld.ge’nin bahsettiği istatistiklerin bir kısmı sahte. Amaç Müslümanlara karşı nefreti arttırmak olabilir. İngiltere, Hollanda, Almanya ve Belçika’da Müslüman nüfusun payı %6’yı geçmiyor.

ESAS SORUN GÖÇE SEBEP OLMAK.

Petrol için teröre destek olan, zayıf ülkeleri bombalayan, demokratikleşmesin diye eğitimine engel olan, din tüccarlarını destekleyen ve haçlı seferlerindeki mantığı devam ettiren ülkeler sorunun kaynağıdır. Kısaca kapitalist ülkeler kaynakları plansız programsız tükettikçe, sömürgeci mantığa göre hareket ettikçe göç her zaman olacaktır. Bir göçmen kız kayıkla İngiltere’ye gelip ilk ayak bastığında birinin ona ceketini verdiğini hiç unutmadığını söylemişti. Ben geldiğimde çok çektim bana kimse yardımcı olmadı herkes beni sömürdü diyenlere de tavsiyem: bir yere geldiyseniz, siz de size yapılanı yeni gelenlere yapmayın lütfen.

Mete Murat Metin
İngiltere Vize Danışmanı
Londra Gündem Yayın Koordinatörü

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar