Connect with us

Gündem

Greenpeace açıkladı: İngiltere’deki plastik atıkların yüzde 40’ı Türkiyeye ihraç edildi ve yasa dışı yollarla toplanıp yakıldı!

Greenpeace tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, geçtiğimiz yıl İngiltere’deki plastik atıkların yaklaşık yüzde 40’ı Türkiye’ye ihraç edildi ve yasa dışı yollarla toplanıp yakıldı.

Published

on

Greenpeace tarafından yayınlanan raporda, İngiltere’nin 2020 yılında Türkiye’ye ihraç ettiği plastik atıkların 210 bin ton civarında olduğu söylenirken araştırmacılar, atıkların Türkiye’de geri dönüştürülmek yerine, bir kısmının yollara, tarlalara ve su kaynaklarına atıldığını ve buralarda yakıldığını tespit etti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Akdeniz kıyılarında da, İngiliz markası tuvalet kağıdı ambalajları ve sahil boyunca İngiltere’den ithal edilmiş plastik bulundu.

Atıkların bir yıldan daha eski olamayacağının kanıtı dahilinde çöp sahalarında İngiltere’de yapılmış bir koronavirüs testi de bulundu.

Yayınlanan raporda, Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük plastik çöp ithalatçısı olabileceği yönünde uyarılarda bulundu.

Görsel: BBC Türkçe

“Avrupa’nın en büyük plastik atık çöplüğü olmaya devam ediyoruz”

Rapor Türkiye’nin 2016 yılında İngiltere’den 12 bin tonluk plastik atık ithal ettiğini aktarırken, 2020 yılında ise bu miktarın 18 kat artarak, İngiltere’nin toplam plastik atığının yüzde 40’ına denk geldiğini gösterdi.

Avrupa Birliği üye ülkeleri de geçtiğimiz yıl 2016’ya kıyasla Türkiye’ye 20 kat daha fazla atık gönderdi.

Türkiye merkezli Greenpeace, Akdeniz’in biyoçeşitlilik projesi sorumlusu Nihan Temiz, Avrupa’dan Türkiye’ye her gün 241 kamyon dolusu plastik atık geldiğine işaret ederek, “Bu bizi mahvediyor” dedi.

Temiz sözlerine, “Verilerden ve sahadan görebildiğimiz kadarıyla Avrupa’nın en büyük plastik atık çöplüğü olmaya devam ediyoruz” diye ekledi.

Türkiye, Malezya ve Polonya ile birlikte 2020’de en yüksek plastik atık ithalini gerçekleştiren ülkeler arasında.

Şubat ayında BBC Türkçe’ye konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaynakları, “Yakın gelecekte yurtdışından atık ithalatına tamamen son vermeyi planladığını” söylemişti.

Bakanlık, geçtiğimiz yıl atık ithalat kotasının yüzde 50 azaltıldığını ve bu konudaki denetimlerin sıkılaştırıldığını belirtmişti.

Greenpeace İngiltere’den Nina Schrank ise “Sorunun özü aşırı üretimdi. Hükümeti plastik atık ihracatını yasaklamaya ve tek kullanımlık plastikleri 2025 yılına kadar yüzde 50 azaltmaya çağırdık” diye konuştu.

İngiltere Çevre Bakanlığı, yasa dışı atık ihracatını kısıtlayacak

İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, plastik atıkların yurt içinde ele alınması yönünde kararlı olduklarını söyledi.

Bakanlık, “Plastik atıkların OECD dışı ülkelere ihracatını yasaklamayı ve daha sıkı kontroller yoluyla – Türkiye gibi ülkeler de dahil olmak üzere – yasa dışı atık ihracatını kısıtlamayı taahhüt ediyoruz.”

İngiltere’nin plastik kirliliğiyle mücadelede küresel bir lider olduğunu iddia eden bakanlık, plastik ambalaj vergisi ve zorunlu elektronik atık izleme tasarılarının geri dönüşüm oranlarını artıracağını, atıkları ve suçları da azaltacağını savundu.

İngiltere ABD’den sonra kişi başı plastik atık üretiminde dünyada ikinci sırada yer aldı. 2018 yılında İngiltere’de tahmini 5,2 milyon ton plastik atık üretildi.

Pek çok zengin ülke, geri dönüştürülebilir atıkları farklı gerekçelerle ihraç ediyor. Bu gerekçeler arasında da ihracatın finansal olarak ucuz olması, yurtiçindeki çöplüklerin azaltılması geliyor.

Malezya Çevre Bakanı Yeo Bee Yin, geçen yıl hükümetin, 42’si İngiltere’ye ait olmak üzere, yasadışı yoldan ithal edilen plastik atık içeren 150 konteyneri geri gönderdiklerini açıkladı.

Bakan, eylemlerindeki amacın Güney Doğu Asya ulusunun “dünyanın çöplüğü” olmamasını sağlamak olduğunu söyledi.

Kaynak: BBC Türkçe

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar