Connect with us

Yaşam

Güney Kore’de 12 yaşındaki çocuk yatırımcı ‘rekor’ gelir elde etti

Güney Kore’de 12 yaşındaki Kwon Joon, hobi olarak başladığı hisse senedi satın alma işinden yüzde 43’lik gelir elde edince ülkesinde perakende ticaretin simgesi haline geldi. Joon, ABD’li milyarder yatırımcıya atıfta bulunarak “Rol modelim Warren Buffett” diyor.

Published

on

12 yaşındaki yatırımcı, geçen sene nisan ayında annesini yaklaşık 22 bin 400 dolarlık bir birikimle perakende ticaret hesabı açmaya ikna etti. Ancak günlük ticaret yerine, yatırımını uzun vadede kar sağlayacak şekilde planladı.

Güney Kore’nin Joon gibi “değer yatırımı” peşinde olan genç yatırımcıları, koronavirüs pandemisinin ortasında perakende ticaretinin yükselişine öncülük etti. Bu gençler artık önceki senelerin aksine ülke hisselerinde işlem gören toplam değerin üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor.

Ülkede hisse senedi piyasaları, eğitim sistemi nedeniyle hayal kırıklığına uğramış ebeveynleri ve evden çalışan Y kuşağını cezbetmeye de devam ediyor.

En büyük destekçisi annesi

Joon’un en büyük destekçisi de annesi. “Bu çağda bir üniversite diplomasının bu kadar önemli olup olmayacağını merak ediyorum” diyen anne Lee Eun-joo, oğlunun tutkusuna saygı duyduğunu söylüyor.

Lee ayrıca iyi bir eğitimin bile oğlunu azalan iş fırsatlarına karşı silahlandırmayacağından da endişe duyduğunu dile getiriyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar