Connect with us

Dünya

Güney Koreli bilim insanları renk değiştiren yapay deri üretti

Güney Koreli bilim insanları renk tonlarını bukalemun gibi hızla çevreye uyum sağlayarak değiştiren deri benzeri yapay bir malzeme ürettiğini duyurdu.

Published

on

By

Renk değiştiren yapay derinin kalınlığının insan saçından çok daha ince olduğu ifade ediliyor. Seul Ulusal Üniversitesi Makine Mühendisi Prof. Dr. Ko Seung-hwan liderliğindeki ekip sıcaklığa bağlı olarak renk değiştiren; küçük, esnek ısıtıcılar tarafından kontrol edilen özel mürekkepli bir yapay “deri” icat etti.

Söz konusu teknoloji renk algılayıcı sensörlere sahip robotlarla çalışıyor. Yapay derinin içerisinde özel olarak geliştirilen termokromik sıvı kristal mürekkep ve çok katmanlı gümüş nano telli ısıtıcılar yer alıyor.

Sensörler çevredeki tüm renkleri ve desenleri algıladığı zaman hızla bulunduğu ortamı taklit etmeye başlıyor. Ko ve ekibinin geliştirdiği bukalemun benzeri robotun, ortama göre rengini değiştirdiği video da sosyal medyada büyük ilgi gördü.

Her türlü karmaşık desen ve rengi taklit edebiliyor

Ko Seung-hwan yaptığı açıklamada, “Çölde orman kamuflajı giyerseniz hemen fark edilirsiniz. Ancak ürettiğimiz kamuflaj teknolojisinin en önemli özelliği, renkleri ve desenleri çevreye göre aktif bir şekilde değiştirmesi” diye konuştu.

Renk değiştiren yapay deri sadece yüz mikro metre kalınlığında; yani insan saçından çok daha ince. Deri yüzeyinde bulunan gümüş ince teller sayesinde söz konusu icat her türlü karmaşık desen ve yapıyı taklit etme özelliğine sahip.

Prof. Dr. Ko söz konusu icatlarının moda sektöründe, askeri kamuflaj yapımında, araba ve binaların dış yüzeylerinde estetik amaçlı kullanılabileceğini söylüyor. Söz konusu buluş, ağustos ayında bilimsel dergi Nature Communications’da yayımlandı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar