Connect with us

Dünya

Güney Londra’da hamilelere ücretsiz elektronik sigara verilecek

Lambeth Belediye Meclisi, sigarayı bırakmanın anne adaylarına yılda 2 bin sterlin kazandıracağını söylüyor

Published

on

By

Birleşik Krallık’ın Londra şehrinin Güney Londra bölgesindeki bir belediye meclisi, sigara karşıtı yeni kampanyası kapsamında hamile kadınlara ücretsiz elektronik sigara verecek.

Lambeth Belediye Meclisi, “sigarayı bırak” kampanyasının anne adaylarına yılda 2 bin sterlin (yaklaşık 42 bin TL) tasarruf ettirmesini umuyor ve aksi halde parayı tütün alışkanlıklarını sürdürmek için harcayacaklarını öne sürüyor.

Hamilelik sırasında e-sigaraların güvenliği konusunda çok az araştırma yapılmasına rağmen yerel yönetim, e-sigaraların kadınların sigarayı temelli bırakmasına yardımcı olabileceğini söylüyor ve sigaranın binlerce kişinin yoksulluğa düşmesine neden olduğunu iddia ediyor.

Belediye Meclisi sözcüsü şunları söyledi:

“Gebelik sırasında sigara içmek ölü doğum, düşük ve erken doğum da dahil olumsuz gebelik sonuçları için önde gelen risk faktörü. Veriler, düşük gelirli hanelerdeki kadınların hamilelikte sigara içmeye çok daha eğilimli olduğunu gösteriyor. Sigaraya göre daha az zararlı olduğundan, artık tütünü bırakırken bu yardım yöntemini seçen kadınların e-sigara kullanımını desteklemeyi planlıyoruz. Sigara içen hamileler için en iyisinin nikotin kullanmaya devam etmeden sigarayı bırakmak olduğunun farkındayız ama bu zor geliyorsa ve e-sigara kullanmayı tercih ederlerse sigarayı bırakmaları kolaylaşabilir.”

Tasarının ayrıntıları ilk olarak belediye meclisi üyesi Ben Kind tarafından, başka bir meclis üyesi Issa Issa’nın meclisin Lambeth’teki çocuk ve aile yoksulluğunun önüne geçme planlarıyla ilgili sorusuna yanıt olarak açıklandı ve BBC tarafından haberleştirildi.

Çocuklardan ve gençlerden sorumlu kabine üyesi şöyle yanıt verdi:

“Yakında belediye meclisi, sigarayı bırakma hizmetinin bir parçası olarak hamile ve/veya küçük çocuklara bakan sigara içicilere ücretsiz elektronik sigara ürünleri sağlamaya başlayacak.
Bu, ailenin sağlığını iyileştirmeyi ve aile başına yılda yaklaşık 2 bin sterlin tasarruf ettirmeyi amaçlıyor. Lambeth’te, birçoğu çocuklu aileler olan 3 binden fazla hanenin sigara nedeniyle yoksulluk sınırının altına düştüğü tahmin ediliyor.”

Bu karar, eylülde King’s College’ın yayımladığı “elektronik sigara içmenin sigaradan önemli ölçüde daha az zararlı olduğunu” ortaya koyan bir çalışmayı temel alıyor.

Öte yandan Ulusal Sağlık Hizmeti’nin internet sitesinde, hamilelik sırasında elektronik sigara içmenin güvenliği hakkında çok az çalışma yapıldığı belirtiliyor.

Sitede, “Buharın hamilelikte bebekler için zararlı olup olmadığı bilinmiyor” yazıyor.

Hamileyseniz, sigarayı bırakmanıza yardımcı olmak için nikotin bandı ve sakızı gibi lisanslı nikotin replasman tedavisi (NRT) ürünleri öneriliyor.

 

Kaynak: Independent Türkçe

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar