Connect with us

Gündem

Güvenlik açığı olan Zoom’a alternatif 5 ücretsiz video konferans uygulaması.. Zoom hesabı nasıl silinir?

Coronavirüs salgını sonrasında birçok şirket, evden çalışma yöntemine geçti. Bu da rutin toplantıların online ortamda yapılmasına neden oldu. En fazla tercih edilen video konferans uygulamalarından birisi ise Zoom olarak ön plana çıktı. Ancak Amerikan merkezli şirketin geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan güvenlik açıkları, kullanıcıları endişelendirdi.

Published

on

By

Zoom’un uçtan uca şifreleme yöntemini kullanmadığı ve şirketin aynı zamanda bilgisayar ya da telefondaki verileri toplayabildiği ortaya çıktı.Kişisel verilerin bu denli önemli olduğu günümüzde, sık kullanlan bir video konferans uygulamasının bu tarz güvenlik açıkları olması kullanıcılar arasında paniğe neden oldu.

Şirket daha sonra bazı kullanıcı verilerinin ‘sehven’ Çin’deki veri merkezlerine aktarılmış olabileceğini kabul etti. Zoom ile yapılan görüşmelerde birçok verinin Çin ve diğer hükümetlere aktarılabilme ihtimali sonrasında ise insanlar, şu anda alternatiflere yönelmiş durumda. beincrypto.com alternatif olabilecek video konferans uygulamalarını derledi. İşte en popüler 5 video konfeans uygulaması…

Jitsi

Açık kaynak kodlu bir uygulama olan Jitsi, son dönemin en popüler video konferans uygulamalarından biri. Aynı Zoom gibi chat uygulaması da olan Jitsi’de bir konferansa katılmak için hesap açmak da gerekmiyor. Şirket, salgın sonrası artan talebe karşın farklı özellikleri de devreye almayı düşünüyor. Jitsi, şu anda birçok şirket ve kişi tarafından Zoom’a alternatif olarak kullanılıyor.

StarLeaf

StarLeaf, salgın öncesi dönemde birçok büyük şirket tarafından rutin olarak kullanılan bir video konferans uygulamasıydı. Büyük şirketler ile çalıştığı için ücretli olan uygulama, salgın sonrasında ise insanların pandemi esnasında birbirileri ile iletişimde kalabilmesi için, ücretsiz bir versiyonu da devreye aldı. StarLeaf üzerinde, 20 kişi aynı anda bir video konferansa katılabiliyor.

Whereby

Ücretsiz versiyonunda dört kişiye kadar video konferansa olanak tanıyan Whereby uygulaması da çok popüler olan bir başka alternatif. Her bir video konferans odasının kendine özgü bir URL’si olan Whereby uygulamasında, odaları kilitleme seçeceği de bulunuyor. Aylık yaklaşık 70 lira olan ücretli versiyonda ise her odada 12 farklı kişi aynı anda konferansa katılabiliyor. Buna ek olarak uygulamada YouTube entegrasyonu da mevcut.

Cisco Webex

Bu sektörde uzun yıllardır yer alan Cisco Webex uygulaması da güvenli olan bir başka video konferans gerçekleştirme yöntemi. Yaşanan pandemi sonrasında ücretsiz versiyonunda bazı güncellemeler yapan firma, her bir video konferans için 100 kişiye kadar ücretsiz katılım sunuyor. Aynı zamanda salgın öncesi Cisco Webex uygulaması için Zoom’a benzer bir şekilde ücretsiz versiyonda 40 dakikalık bir sınır belirlenmişti. Ancak şirket, bu dönemler için 40 dakika sınırını da kaldırdı.

Jami

Kanada merkezli bir şirket tarafından tasarlanan Jami, gizlilik ve güvenliğe büyük bir önem veriyor. Uçtan uca şifreleme yöntemi kullanan uygulamada birçok özellik mevcut. Video konferans da bunlardan biri. Ancak video konferanslara ek olarak mesajlaşma, dosya paylaşma ve diğer birçok özellik de Jami’nin bünyesinde mevcut. Merkeziyetsiz bir uygulama olan Jami’de bu sayede kurum, kişisel verilere hiçbir koşulda erişemiyor. Uygulamanın aynı zamanda açık kaynak kodlu olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Zoom uygulaması hesap silme işlemi nasıl yapılır?

ZOOM HESAP SİLME

Giriş yaptıktan sonra ayarlarınızın “Hesap Yönetimi” bölümüne gidin. Burada “Hesabımı kapat” seçeneğini bulacaksınız. Bu değişikliğin kalıcı olduğunu ve geri alınamayacağını da not etmek önemlidir – kararınızı onayladıktan sonra çıkış yapacak ve yakınlaştırma ana sayfasına yönlendirileceksiniz.

Ücretli Abonelik İptali:

Zoom web portalında oturum açın.

Account Management > Billing tıklayın. (veya kısa yoldan ulaşmak için sitede oturum açtıktan sonra https://us04web.zoom.us/billing bağlantı adresine tıklayın veya kopyalayıp web tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırın)

Current Plans sekmesine tıklayın. Otomatik yenileme durdurmak için Cancel Subscription .

Cancel Subscription.’i seçerek isteğinizi onaylayın .

Aboneliğinizi neden yenilemek istemediğinizi seçin.

Tamamlandığında Submit’i tıklayın.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar