Connect with us

Dünya

Hamas’tan Batı Kudüs’e roket saldırısı: İsrail Parlamentosu tahliye edildi!

İsrail güvenlik güçlerinin Kudüs’teki Şeyh Cerrah ve Mescid-i Aksa’da Filistin vatandaşlarına yönelik yapılan saldırıların ardından Batı Kudüs ve Beyt Şems’e atılan roketlerin sorumluluğunu Hamas üstlendi.

Published

on

By

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’in birçok bölgesine roket atıldığı bildirildi. Gazze’deki Filistin direniş gruplarının İsrail’e Mescid-i Aksa’daki polisleri çekmesi için verdiği sürenin dolmasının ardından İsrail’in bazı bölgesinde siren sesleri duyulmaya başlandı.

Ayrıca Gazze’den atılan anti tank mermisi nedeniyle İsrailli bir sivilin yaralandığı belirtildi.

Öte yandan İsrail’in Kanal 12 televizyonunda yer alan haberde, Gazze’den Batı Kudüs ve Beyt Şems kentine 6 roket atıldığı aktarıldı. Roketlerden birinin Batı Kudüs’ün banliyölerinden Mevasseret Zion’da bir eve isabet ettiği ve hafif hasar oluştuğu ifade edildi.

İsrail Parlamentosu boşaltıldı

Saldırıyı Hamas üstlenirken, İsrail Parlamentosu da tahliye edildi. İsrail milletvekilleri parlamentodan çıkarılarak sığınaklara götürüldü.

Sirenler nedeniyle İsrail Meclisi boşaltıldı, Yahudilerin kutladığı “Kudüs günü” nedeniyle düzenlenen bayrak yürüyüşü de sonlandırıldı.

Öte yandan, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubyede yaptığı yazılı açıklamayla roket atışlarını doğruladı. İsrail’in Doğu Kudüs’teki saldırıları ve işlediği suçlar ile Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşananlara karşı böyle bir adım attıklarını belirten Ebu Ubeyde, “Bu, düşmana verdiğimiz bir mesajdır. İyice anlamalıdır ki, geri çekilirse geri çekiliriz; ileri giderse ileri gideriz.” ifadelerini kullandı.

Daha önce Hamas’tan bir sözcü, “Gazze Şeridi’ndeki silahlı hareketlerin ortak komutanlığının İsrail’e Şeyh Cerrah ve Mescid-i Aksa’dan güvenlik güçlerini 18:00’e dek çekmesi için süre verdiğini” duyurmuştu.

(AA)

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar