Connect with us

Haber

Hamilenin karnından çocuğunu çalan kadın idam edilecek

Bir hamilenin vücudunu yararak içindeki bebeği kaçırmaktan suçlu bulunan kadın, 60 yıldan uzun bir süre sonra Amerikan hükümeti tarafından idam edilen ilk kadın mahkum olacak.

Published

on

By

ABD Adalet Bakanlığı, hamile kadını ölümcül şekilde boğmaktan suçlu bulunan Lisa Montgomery’nin Indiana’daki Terre Haute’de yer alan Federal Islahevi’nde 8 Aralık’ta zehirli iğneyle infaz edilmesinin planlandığını açıkladı.

Montgomery, Adalet Bakanlığı’nın yaklaşık 20 yıllık bir aradan sonra temmuzda infazlara yeniden başlamasından beri idam edilen 9. federal mahkum olacak.

Montgomery, Aralık 2004’te Missouri’nin kuzeybatısındaki Skidmore kasabasında 23 yaşındaki Bobbie Jo Stinnett’i öldürmekten suçlu bulunmuştu.

Savcılar, Montgomery’nin Kansas’taki evinden Stinnett’in Skidmore’daki evine bir sıçan teriyeri yavrusunu sahiplenme kisvesi altında gittiğini söylemişti.

Yetkililer, Montgomery’nin eve vardığında 8 aylık hamile kadını boğmak için bir ip kullandığını ancak bilinci kapanmayan Stinnett’in, Montgomery bir mutfak bıçağıyla kız çocuğunu karnından keserek alırken, kendini savunmaya çalıştığını belirtmişti.

Savcılar, Montgomery’nin bebeği Stinnett’in vücudundan çıkardığını, çocuğu yanında götürdüğünü ve kızı kendi çocuğu gibi göstermeye çalıştığını ifade etmişti.

Avukatları, Montgomery’nin Stinnett’i öldürdüğü sırada sanrılar gördüğünü savunmuş ancak jüri bu savunmayı reddetmişti.

Avukatları ayrıca, Montgomery’nin, bir kadının yanlışlıkla hamile olduğuna inanmasına ve hamileliğin dış belirtilerini göstermesine neden olan yalancı gebelikten mustarip olduğunu iddia etmişti.

Bebek saldırıdan kurtulmuştu. Victoria Jo Stinnett şimdi 16 yaşında.

Associated Press’ten de yararlanılmıştır.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Çalınan lemuru bulan 5 yaşındaki çocuğa ömür boyu unutamayacağı ödül

ABD’nin San Francisco kentinde, hayvanat bahçesinden çalınan lemuru bulan beş yaşındaki çocuğa ömür boyu bedava giriş kartı hediye edildi.

Published

on

Çarşamba günü, San Francisco Hayvanat Bahçesi’nin sakinleri arasındaki lemur Maki ortadan kayboldu. Bakıcıları, nesli tükenmekte olan türe mensup hayvanın kaçmadığına, birinin kafesinden çaldığına dair iz bulduklarını söyledi ve durumu yetkililere bildirdi.

Beş yaşındaki James Trinh, perşembe günü hayvanat bahşesine 8 kilometre mesafesindeki yuvadan eve dönerken bir lemur gördü. Yuvaya dönüp öğretmenlerine söyledi. Önce ona inanmadılar, “Rakun olmadığından emin misin” diye sordular.

Doğru söylediğini görünce ise hayvanat bahçesi yönetimini ve polisi aradılar. Çocuğun gördüğü lemur, çalınan 21 yaşındaki Maki’ydi. Aç ve susuz halde bulunan Maki, bakıcıları tarafından yuvasına götürüldü.

Maki’nin hayvanat bahçesinden alan kişi olduğu belirlenen biri gözaltına alındı. Maki’nin, bu kişinin elinden kaçtığı tahmin ediliyor.

Hayvanat bahçesi yönetimi, Maki’yi bulan James Trinh’e teşekkür etti.

Hayvanat bahçesinin müdürü Tanya Peterson, “Onun dikkati ve özeni sayesinde bir hayvanın hayatını kurtardı” diyerek ona ve ailesine ömür boyu bedava giriş olanağı sunan kart ve üyelik hediye etti.

Hayvanat bahçesine giren hırsızlar lemuru kaçırdı

Continue Reading

Haber

Araştırma: Gribe ve Koronavirüs’e peş peşe yakalanmak ölüm riskini 6 kat artırıyor

Britanya’da bilim insanlarının yaptığı araştırmanın sonuçları, gribe ve yeni tip Koronavirüs’e (Covid-19) peş peşe yakalanmanın ölüm riskini 6 kat artırdığını ortaya koydu.

Published

on

By

Liverpool Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı ve bioRxiv portalında yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre peş peşe gribe ve Koronavirüs’e yakalanmak, ölüm riskini 6 kat artırıyor.

Araştırma kapsamında uzmanlar, fareler üzerinde yaptıkları deneyde bir grup fareye Koronavirüs, ikinci gruba ise peş peşe grip ve Koronavirüs bulaştırdı. Sonuç, hem gribe, hem de koronavirüse yakalanan grubun, sadece grip olan gruba göre hastalığı daha ağır geçirdiğini ortaya koydu.

Araştırma ekibinden Prof. James Stewart, “Grip bulaştırılan farelere replikasyonu azaltılmış Koronavirüs enjekte edilmesine rağmen bu grupta artan enflamatuar tepki gözlemlendi. Bu, insanların Covid-19’u ağır geçirmelerinin ana nedeni” açıklamasında bulundu.

Deney kapsamında ayrıca ikinci fare grubunda hastalıktan ölüm oranının birinci gruba göre altı kat daha yüksek olduğu görüldü.

Uzmanlara göre vücutta aynı anda birkaç patojenin dolaşımı, aralarında rekabete yol açıyor ve böylelikle vücut üzerindeki olumsuz etki artıyor.

Continue Reading

Haber

Bilim insanları 2030’da ne yiyeceğimizi tahmin etti: Laboratuvar etleri ve böcekli pizzalar

“Gıda israfını azaltmanın yanı sıra hücresel tarım gibi yeni teknolojiler de çözümün bir parçası”

Published

on

By

Bilim insanları, 2030’da insanlığın ne yiyeceğine dair tahminlerini açıkladı. Tahminler arasında laboratuvarda yapılan etler ve böcek sosları da yer aldı.

Dünyanın dört bir yanından bilim insanı, Dünya Yemek Günü münasebetiyle Oxfordshire Bilim Festivali kapsamında düzenlenen sanal bir etkinlikte buluştu.

Hollandalı bir bilim insanı, laboratuvarda geliştirilen etlerin, bitki bazlı hamburgerlerin yerini alacağını söylerken, Oxford’lu bir uzman da pizzaların böceklerle süsleneceğini söyledi.

Daily Mail, insanların 10 yıl sonraki beslenme tarzıyla ilgili en ilginç uzman görüşlerini topladı.

İnek hücresinden üretilen etler

İlk tahminlere göre laboratuvarda üretilen etler, önümüzdeki 10 yıl içinde yaygınlaşacak ve buzdolaplarında yerini alacak. Hollanda’daki Maastricht Üniversitesi’nden Profesör Mark Post, 2013’te inek kaslarından alınan hücrelerden yapılan ilk hamburgeri tanıtmıştı.

Profesör şu anda, hayvan kesmeden hamburger yapmayı başaran gıda teknolojisi şirketi Mosa Meat’le birlikte “daha duyarlı ve temiz” bir sığır eti üretme yöntemine öncülük ediyor.

Prof. Post, bu ürünlerin hem hayvanseverler hem de hamburger sevenler arasında çok popüler olacağını düşündüğünü ifade etti: “Gıda israfını azaltmanın yanı sıra hücresel tarım gibi yeni teknolojiler de çözümün bir parçası.”

Böcekli pizza

Diğer bir tahmine göre yenilebilir böcekler de gıda stratejilerinin parçası haline gelecek.

Cırcır böcekleri, solucanlar ve karıncaların çevre dostu olduğu düşünülüyor. Çünkü bunlar, çiftlik hayvanlarından daha az doğal kaynak kullanıyor ve tüketim açısından alternatif teşkil ediyor.

Geleceğin “süper gıdası” diye lanse edilen bu canlılar, protein, potasyum, magnezyum açısından epey zengin. Halihazırda dünya çapında binden fazla böcek türü tüketiliyor ve son araştırmalar, küresel böcek pazarının patlamaya hazır olduğunu gösteriyor.

Londra merkezli finans grubu Barclays’in geçen yıl yayımladığı bir rapora göre, böcek pazarının 2019’da 1 milyar dolardan az olan değeri, 2030’a kadar 8 milyar dolara ulaşabilir.

Oxford Üniversitesi’nin Crossmodal Araştırma Laboratuvarı’nın başkanı Profesör Charles Spence de böceklerin değerli yiyecekler olduğunu ifade etti.

Ancak Spence’e göre böcekler çorbalarla pizzalar için malzeme olmaktan öteye geçmeyecek. Bunun yanında gıda sektörünün önde gelen isimleri de bilim insanlarıyla benzer görüşleri paylaşıyor gibi görünüyor.

Örneğin köpek maması şirketi Wild Earth’ün CEO’su Ryan Bethencourt, konuyla ilgili şu yorumlarda bulundu: “Gıda teknolojilerindeki ilerlemeler sayesinde yiyecekler, önümüzdeki 10 yılda son 10 bin yıla göre daha hızlı değişecek.”

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar