Connect with us

Sağlık

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden açıklama: Coronavirüs nesnelere ve hayvanlara dokunmakla geçer mi?

Açıklamada, “Koronavirüsün başka şekillerde de yayılması mümkün olabilir ama bunların virüsün ana yayılma yolu olduğunu düşünmüyoruz” ifadeleri yer aldı

Published

on

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), coronavirüsün yüzeylere veya hayvanlara dokunarak bulaşmasının pek de mümkün olmadığını bildirdi. CDC’nin kısa süre önce güncellediği yönergelerde, “Covid-19 yeni bir hastalık ve hala nasıl yayıldığını öğreniyoruz” denildi.

USA Tıday’in haberine göre ABD merkezli sağlık yayıncısı WebMD’nin baş tıbbi görevlisi Dr. John Whyte, söz konusu güncellemenin konuya açıklık getirdiğini ve korkuları dindirmeye yardımcı olduğunu söyledi. Dr. John Whyte, “Birçok kişi nesnelere dokunarak Coronavirüs kapacağını sanıyordu ama durum böyle değil. Virüs o yüzeyde canlı kalabilse bile bu, bulaşıcı olduğu anlamına gelmez. Bence bu yeni rehber, riski nelerin artırdığını daha iyi anlamamızı sağlıyor” dedi.

Whyte,  açıklamasında, “Bu el yıkamayı ve yüzeyleri dezenfekte etmeyi bırakacağımız anlamına gelmez. Ama normalleşme açısından pratik ve gerçekçi davranmamıza yardım edecek” diyerek sözlerini noktaladı…

Öte yandan CDC, virüsün ana bulaşma yolunun insanlar arası temas olduğuna dair uyarmaya devam ediyor. Üstelik kişiler belirti göstermese bile birbirine virüs bulaştırabiliyor.

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar