Connect with us

Yazar

Hatanın bedelini ödüyoruz

Yazarımın Murat Mete Metin Türkiye’nin neden ‘Kırmızı Liste’ye alındığını yazdı. Türkiye seyahatini ve dönüşte yaşadığı deneyimleri Londra Gündem okurları için kaleme aldı.

Published

on

By

Geçen hafta Türkiye’deydim. 17 Mayıs’ta Türkiye’nin sarı listeden yeşil listeye geçeceği tahmin ediliyordu. Ama tam tersi oldu ve Türkiye ‘kırmızı’ listeye alındı. Peki neden Türkiye hükümeti 3 haftalık kapanma kararı almasına rağmen, hasta ve ölüm sayısında düşüş varken bu karar alındı?

Bunun cevabını dönerken 11 Mayıs’ta uçağa bindiğimde anladım. Uçakta çok az sayıda Türk vatandaşı vardı. Yolcuların çoğu İngiltere’ye gidebilmek için alttaki ‘Kırmızı listede’ olan ülkelerden gelip Türkiye’de 10 gün tatil yaparak ‘Sarı’ listede olan Türkiye’den İngiltere’ye gidenlerden oluşuyordu.

Türkiye’de 10 gün geçirdikleri için İngiltere’de 2 hafta otele 1750 sterlin ödemek zorunda kalmıyorlardı. Karantina oteller hapis gibi… Dışarı çıkmanız yasak ve yemeğiniz kapınıza bırakılıyor. Gelmeden önce otel ayarlamadıysanız 4000 sterlin cezası var!

Heathrow Havaalanı’nda normalde British vatandaşları biyometrik sistemle hiçbir memurla görüşmeden, makine pasaportunuzu ve yüzünüzü tanıdığında rahatlıkla geçebiliyordunuz. Fakat öncesinde kurulan portatif masalarda memurlar pasaportlardan çok (Locator) yer belirleme formunu inceliyor, giriş tarihine bakıp aşı formlarını kontrol ediyorlardı.

Yolculardan bazıları Türkiye’de 10 gün kalmadıkları için otele yollandıklarına şahit oldum. Aslında saat olarak bakıldığında bir gün 24 saat olarak kabul ediliyor ama sorduğumda Home Office memuru, ‘saat olarak bakmıyoruz günleri sayıyoruz’ dedi. Misal Türkiye’ye varan Pakistan vatandaşı geldiği günden başlayarak 10 gün sayıyor. Ama memurlar geldiği gün sıfır olarak kabul ettikleri için sonrasındaki 10 gün sayılıyor. Bana sıra geldiğinde British pasaportumu gösterip! ben Türküm diyerek formlarımı sunduğumda 30 saniyede geçmeme izin verdiler. Demek ki kontrol ettikleri kişiler Kırmızı listeden gelenlermiş.

Pakistan, Bangladeş, Somali gibi ülkelerden Türkiye ye turlar düzenleniyor. British vatandaşlığı olan 4 kişilik Pakistan asıllı bir aile İngiltere’ye döndüğünde otelde kalsa 7 bin sterlin ödeyecek. Ve otelden çıkması yasak. Türkiye’de kalsa kapanmalar turistleri etkilemediği için çok daha ucuza kalıp istediği gibi gezebilecek, tatil yapacak. Dönüşte de otel karantinasına girmeyecek! Türkiye hükümeti İngiltere’de kırmızı listede olan ülkelerden vatandaşların ülkemize girmesine engel olmadığı için son haftalarda vaka ve ölüm sayısı çok yüksek çıktı. İngiliz hükümeti de bu kararı aldı. İngiltere’nin bu hamleyi maç için yaptığı söylendi ama Fransa İngiltere’den birkaç gün önce Türkiye’yi kırmızı listeye almıştı bile… Maçla pek alakası olduğunu sanmıyorum. Nitekim maç Lizbon’a alındı.

Türkiye ‘Sarı’ listeye alındığında gelmek isterseniz:

Şu an Londra’da evimde 10 günlük karantina olduğu için bekliyorum. Bakkala gitmek yasak. Öğlen vakti Sağlık Bakanlığı’ndan arayıp halimi hatırımı soruyorlar. Henüz evime gelip kontrol eden olmadı. 2. gün ve 8. gün testlerini kendim evde yapıp yollayacağım.

Birde 5. gün testi var. Ama önce 2. ve 8. gün testini almak gerekiyor. Firmalar 2. ve 8. gün testi için 160 ve 250 sterlin arası bir para talep ediyor ve test paketi siz İngiltere’ye varmadan postayla yollanıyor.

5. Gün Testi.

5. gün testi de 100 ila 350 sterlin arasında. 350 sterlin olan firma evinize testi yapması için birisini yolluyor. Türk Hava Yolları Randox adında bir firma ile anlaşmış %50 indirimle yani 60 sterline test yapıyorlar. 5. gün testi sonucu negatif çıkarsa karantina kalkıyor. Araştırmak isterseniz 300 civarında covid-19 testi yapan firmanın web sitesi ve telefon numarasını yayınlayan resmi web linki en altta ekledim.

Yaza kadar vaka ve ölüm sayısı düşerse Türkiye ‘Sarı’ ve akabinde ‘Yeşil’ listeye alınacaktır diye umuyoruz. Yeni bir hata yapmazsak…

Mete Murat Metin
https://www.facebook.com/metemuratmetin

Covid-19 test firmalarının listesi.

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/985311/covid-private-testing-providers-general-testing-120521.csv/preview

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar