Connect with us

Dünya

Hindistan Rusya’ya karşı Ukrayna işgali konusunda neden sessiz?

Hindistan, Moskova ve Batı ile bağlarını dengelemeye çalışırken son birkaç gündür Ukrayna konusunda diplomatik ip cambazlığı yapmak zorunda kaldı.

Published

on

Delhi’nin BM Güvenlik Konseyi’ndeki (BMGK) ilk açıklamasında, doğrudan herhangi bir ülke ismi vermeden, uluslararası toplumun diplomasi ve diyaloğa bir şans verme çağrılarına kulak asılmamasından üzüntü duyduğu belirtildi.

Ancak Rusya’yı eleştirmekten geri durdu. BMGK, işgali kınayan BM karar taslağını oylamadan önce, hem Rusya hem de ABD ve Ukrayna, Hindistan’a “doğru olanı yapma” çağrısında bulundu.

Hatta Ukrayna ve Rusya, Delhi’nin net bir tavır alması için açık çağrı yaptı. Hindistan ise oylamadan çekilmeyi seçti; ancak açıklamasına dikkatli bir şekilde bakıldığında, bir adım daha ileri gittiği ve dolaylı olarak Moskova’dan uluslararası hukuka saygı duymasını istediği görülüyor.

Hindistan, “uluslararası hukuka ve devletlerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı” konusundaki BM bildirisine dikkat çekti ve “tüm üye devletlerin yapıcı bir yol bulmada bu ilkeleri yerine getirmesi gerektiğini” vurguladı.

BBC

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar