Connect with us

Dünya

Hindistan varyantı İngiltere’de plan değiştirtti. Aşı takvimi güncelleniyor!

başbakan Boris Johnson, canlı yayında milyonlarca İngilizin Hindistan varyantı korkuları üzerine ikinci aşıların daha erken yapacağını duyurdu.

Published

on

By

Başbakan, yeni Covid varyantı vakalarının geçen hafta artmasının ardından birinci ve ikinci aşılar arasındaki boşluğun sekiz haftaya indirileceğini açıkladı. Johnson yine de Pazartesi günü kaldırılacak yasakların değişmeyeceğini ve açılmanın planlandığı gibi devam edeceğini söyledi.

KORKUYORUZ!

Aşı programı ile virüs arasındaki yarışın daha da sıkılaşmak üzere olduğunu ve 21 Haziran’daki topyekün yeniden açılmanın artık planlandığı gibi gidemeyeceğinden endişe duyduğunu itiraf etti. Johnson “Şu anda birinci ve ikinci aşılar arasında 12 haftalık bir boşluk var, çünkü çalışmalar genel olarak daha fazla antikor ürettiğini gösterdi, ancak bu şimdi sekiz haftaya indirilecek” dedi.

Başbakan, “Bu yeni varyant, Haziran ayında 4. adıma geçmeyi daha zor hale getirebilir. Herkesi çok dikkatli olmaya çağırıyorum” derken  bilim adamlarının aşıların Hindistan varyantı üzerinde çalıştığını düşünüklerini açıklayıp umutlu olduklarını da belirtti.

Johnson, aşı merkezlerinin daha uzun süre açık kalacağını ve daha fazla testin de yapılacağı sözünü verdi.

VAKALAR 3’E KATLADI

Aşı bakanı Nadhim Zahawi, aşıların yeniden düzenlenmesi ve hatta kilitlenmeleri yeniden empoze etme açısından “hiçbir şeyi göz ardı etmiyoruz” dedi. Hindistan varyant vakaları, geçen hafta 520 idi ancak bir haftada bu sayı 1.313’e çıktı. 4 kişi de Hint mutasyonu nedeniyle hayatını kaybetti. 5 Mayıs’ta İngiltere’de 520 mutasyonlu vaka tespit edilmişti. Kuruma göre İngiltere’de bin 255, İskoçya’da 35, Kuzey İrlanda’da 12 ve Galler’de de 11 mutasyonlu vaka bulunuyor.

 

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar