Connect with us

Dünya

Hollandalı çocuk aşı olmasına izin vermeyen babasına açtığı davayı kazandı

Hollanda’da 12 yaşındaki bir çocuk, Covid-19 aşısı olmasına izin vermeyen babasına açtığı davayı kazandı. Ülkede 12 yaşından büyük çocuklar anne ve babalarının ortak rızasıyla aşı olabiliyor.

Published

on

By

Hollanda’nın Groningen şehrinde yaşayan 12 yaşındaki çocuk, yeni tip korona virüsüne karşı aşı olmasına izin vermeyen babasına açtığı davayı kazandı.

Hollanda’nın kuzeyindeki Groningen Mahkemesi’nin bugün yayımladığı kararında, babanın çocuğun aşı olmasına engel olamayacağı belirtildi.

Kararda, çocuğun menfaatinin, aşının muhtemel risklerinden üstün olduğu kaydedildi.

ANNEANNESİ AKCİĞER KANSERİ

İsmi kararda belirtilmeyen ve anne babası ayrı olan 2009 doğumlu çocuğun akciğer kanseri olan anneannesiyle daha güvenli görüşebilmek için aşı olmak istediğine dikkat çekildi.

Mahkeme aşının faydası gözetilerek, karara itiraz edilmesi durumunda dahi çocuğun aşılanabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Anne ve çocuğun avukatlığını yapan Bennie Werink, karara ilişkin, ilk defa aile mahkemesinde aşı ile ilgi bir karar aldığını ifade etti. Hollanda’da 12 yaşından büyük çocuklar anne ve babalarının ortak rızasıyla Covid-19’a karşı aşılanabiliyor. (AA)

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar