Connect with us

Dünya

Hollanda’nın 19 Ocak’a kadar karantina kararı alacağı iddia edildi

Pandemi nedeniyle karantina kararı alan Almanya’dan sonra Hollanda’nın da okullar, müzeler, spor salonları ve kuaförlerin yanı sıra alışveriş dükkanlarını kapatma kararı alması bekleniyor.

Published

on

Hollanda’da Kamu haber ajansı NOS yetkililerinin açıklamasına göre, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, saat 19.00’da yapacağı ulusa sesleniş konuşmasında karantina kararı alacak.

NOS yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, Başbakan Rutte’nin, bu geceden itibaren okullar, müzeler, spor salonları ve kuaförlerin yanı sıra alışveriş dükkanlarının da kapatılmasını öngören bir dsizi karantina kararını açıklaması bekleniyor.

Rutte’nin yılbaşı kutlamalarını da engelleyecek kararlar açıklaması da öngörülüyor.

NOS’a göre, Hollanda’da Çarşamba gününden itibaren ilkokul ve ortaokulların kapatılması ve evden eğitime dönmesi bekleniyor.

Hollanda’da geçtiğimiz gün itibarıyla yaklaşık 615 bin corona virüs vakası kaydedilirken virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bini aştı. Hollanda’da son iki haftada yaklaşık 100 bin vaka kaydedildi.

GEÇTİĞİMİZ HAFTA SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta Hollanda Devlet Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü’nün (RIVM) son dönemdeki corona virüs vakalarındaki artışı endişe verici olarak değerlendirirken Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Sağlık Bakanı Hugo de Jonge ile düzenlediği basın toplantısında, vaka sayılarındaki artışın devam etmesi halinde önlemlerin gelecek hafta sıkılaşabileceğini belirtmişti.

Rutte, Noel tatili öncesinde alınacak muhtemel önlemlerin salgında üçüncü dalga yaşanmaması için gerekli olabileceğini söylemişti.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar