Connect with us

Dünya

Hong Kong’dan sonra Hollanda ve Belçika’da da ikinci kez Covid-19 olan hastalar tespit edildi

Hong Konglu bilim insanlarından sonra Hollanda ve Belçika’da da virologlar iki hastanın Covid-19’dan iyileştikten sonra tekrar enfekte olduğunu açıkladı.

Published

on

By

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Danışmanı virolog Marion Koopmans, Hollanda’daki hastanın ileri yaşta ve bünyesinin zayıf olduğunu duyurdu. Belçikalı virolog Marc Van Ranst ise, Hong Kong’daki “yeniden enfeksiyon” vakasına şaşırmadığını, ülkesinde bir kadının martta koronavirüse yakalandığını, iyileştikten sonra da tekrar haziranda ikinci kez enfekte olduğunu ifade etti.

Bunun olumlu bir gelişme olmadığını belirten Marc Van Ranst, “Önümüzdeki günlerde başka benzer vakaların açıklanacağını düşünüyorum. Asıl soru, bu durum ne sıklıkla oluyor, belki istisnalar olabilir” diye konuştu.

Belçikalı kadın hastanın koronavirüse ilk yakalandığı sırada şikayetlerinin hafif olduğuna işaret eden Van Ranst, “Hafif seyreden vakalarda vücut, daha az antikor üretir. İlk seferdeki antikorlar, ikinci enfeksiyonu önlemek için yeterli olmaz” dedi. WHO Danışmanı Koopmans, tekrar eden koronavirüs vakalarının dikkatlice araştırılarak, daha çok sayıdaki insanda daha sık ortaya çıkıp çıkmadığının belirlenmesini istedi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar