Connect with us

İngiltere

İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile gelen Türkleri neler bekliyor?

Ankara Anlaşması ile ülkeye gelen Türkler’in merak ettiği tüm soruları Göçmenlik Hukuku uzmanı Mehmet Polat ve İş Danışmanı Melis Yıldız’a sorduk…

Published

on

By

İngiltere hükümeti Corona virüsü nedeniyle aldığı kararlar Ankara Anlaşması’yla ülkeye gelen Türkleri nasıl etkileyecek?  Umutları cebinde Britanya’ya gelen Türk vatandaşları yaşanan kaos sonrasında endişeli…

  • Vizeyi alan vatandaşlar ülkeye nasıl giriş yapacak?
  • Hükümetin açıkladığı vergi indirimlerinden faydalanılacak mi?
  • Sağlık problemi yaşandığında nereye başvurulacak?
  • İş yapamayıp fatura kesemeyenler için bir uzatma söz konusu mu?
  • Vergi bir faydalanılabilecek mi?
  • Çalışma şartları değiştirilebilir mi?
  • Yasaklar yüzünden Ankara Anlaşması askıya alınacak mı?

Tüm bu soruları MP LAW Consultancy’nin sahibi Göçmenlik Hukuku Uzmanı Mehmet Polat ve İş Danışmanı Melis Yıldız’a sorduk…

Taner Bildik: Yaşanan gelişmeler sonrasında başvurular ne durumda? Türkiye’den hala İngiltere’ye gelmek isteyen var mı? Başvuruların askıya alınması söz konusu mu?

Mehmet Polat: Başvurular şu an eskiden olduğu gibi aynı şartlarda devam ediyor. İlgide de bir azalma söz konusu değil. Herhangi bir zorlaştırma da getirilmiş değil.

Taner Bildik: Şu anda Türkiye’de uçuş yasağı var, Vizeyi alan vatandaşlar ülkeye nasıl giriş yapacak?

Mehmet Polat: Ankara Anlaşması ile vize alan kişilere Birleşik Krallığa girmeleri için bir aylık vignet (giriş vizesi) veriliyor. İngiltere’ye geldikten sonra da önceden belirlenen bir postaneden 1 yıllık vizelerini, oturum kartlarını alabiliyorlar. Uçuşlar iptal olduğu için bu bir aylık vizenin yenilenmesi gerekiyor. Bunun için bir başvuru formu var. İngiltere hükümeti tarafından bir yıllık vizeniz onaylandığı için bu vignet başvurusu çok basit. İlk başvuruda sunulan evrakların aksine birkaç evrak sunularak yapılıyor. Kişisel durumunuzun değişmemesi halinde verilmesi garanti sayılan bir başvuru. Ancak ekstra 250 Dolar bir ücret ödenmesi gerekiyor.

MP LAW Consultancy’nin sahibi Göçmenlik Hukuku Uzmanı Mehmet Polat

Taner Bildik: Türkiye’de her yer kapatıldı. Vize merkezinin kapatılma durumu nedir?

Mehmet Polat: Bugün Türkiye’deki vize başvuru merkezinden bir e-mail geldi. Şöyle yazıyordu; “Mevcut Coronavirus salgını dolayısıyla Vize Başvuru Merkezlerimizi önümüzdeki günlerde açmamız mümkün olmayabilir dolayısıyla pasaportunuzu 20 Mart 2020 Cuma gününe kadar gelip teslim almanızı önemle tavsiye ederiz.  Belirtilen tarihe kadar pasaportunuzu almanız mümkün olmazsa, Vize Başvuru Merkezi’ne gelmeden önce https://pos.tlscontact.com/ist_tr/ web sayfamızdan ofisimizin açık olup olmadığını kontrol edin”

Taner Bildik: Brexit sürecini uzatmayı düşünüyorlar eğer uzarsa Ankara Anlaşması’na ne gibi etkileri olur?

Melis Yıldız: Brexit süreci resmi olarak başlatıldı. Salgın yüzünden görüşmelerin ertelenmesi sonucu değiştirmez. Zaten böyle bir sürecin uzatılması bütün Avrupa Birliği ülkelerinin onayını almadan olmaz. Dolayısıyla zor görünüyor. Ankara Anlaşması zaten bu sürecin dışında, bu nedenle bir etkisi olacağını beklemiyoruz.

İş Danışmanı Melis Yıldız

Taner Bildik: İnsanlar Ankara Anlaşması’na başvurduğunda iş planının içinde kesmesi gereken fatura rakamı yazıyor. Şuan ekonomik anlamda kötü günler yaşıyoruz. Bu rakamı tutturamayan vatandaşların artı 3 yıl oturum alma ihtimali zayıflar mı?

Melis Yıldız: Şu an yaşanan mevcut durum daha önce Home Office’in (İç İşleri Bakanlığı) de karşılaşmadığı bir durum olduğu için bununla ilgili henüz alınmış bir karar yok. Fakat bu salgından ötürü bir mağduriyet olduğu için gerek maddi gerekse vize ile ilgili bir esneklik sağlayarak giderileceğini bugün hükumet açıkladı. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde bu konuyla ilgili nasıl bir yol izleneceği belli olur. Ancak bir esneklik sağlanacağı garanti…

Taner Bildik: Oturum vizesi almış Ankara Anlaşmalılar seyahat kısıtlamaları sonucu vizelerinin etkilenmemesi için ne yapmalı?

Mehmet Polat: Seyahat etmemeleri tavsiye ediliyor. Gerekmediği takdirde yurtdışı seyahatlerini iptal etmeleri konusunda uyarılarda bulunuldu. Bu iş insanları ve vizeli bu ülkede bulunan kişiler için geçerli. Kurallara uymak bu ülkede her zaman artı puan bunu unutmamak lazım.

Taner Bildik: Kısıtlama sırasında Türkiye’de olan Ankara Anlaşmalılar İngiltere’ye dönemedikleri için Home Office’e bildirim yapmalı mı?

Mehmet Polat: Home Office olayın bilincinde ve bununla ilgili zaten bütün vizelerin gereği yapılacaktır. Burada kişinin bir ihmali söz konusu değil. Bu kişisel bir mazeret olmadığı için cezai bir yaptırım olmayacaktır.

Taner Bildik: Hükümetin açıkladığı vergi indirimleri ve yardımlardan Ankara Anlaşmalılar yararlanabilecek mi?

Melis Yıldız: Hükümet kendi işini yapan ‘self employed’ler için böyle bir açıklama yaptı. Fakat Ankara Anlaşması yapan vatandaşlara özellikle değinilmedi. Bu konuda Ankara Anlaşması yapan vatandaşların durumu biraz karışık çünkü uzatma başvurularında devletten yardım almadan geçinebildiklerini göstermeleri gibi özel bir durum var. Ancak yardımlar daha çok kredi mantığında verileceği için düzenlemenin içerisine Ankara Anlaşması yapanlar da katılabilir. Yapılan açıklamada modelin bankalar tarafından çalışıldığı özellikle belirtildi.

Taner Bildik: Henüz işlemlerini tamamlayamamış ve NINO numarasını alamayan Ankara Anlaşmalılar sağlık problemi yaşadığında nereye ve nasıl başvuru yapacak?

Mehmet Polat: İngiltere’de yaşayıp sağlıkla ilgili bir problemle karşılaşan herhangi bir vatandaşın (vizeli ya da vizesiz) NHS’den (Ulusal Sağlık Kuruma) ücretsiz bir şekilde yararlanabileceği açıklaması yapıldı.

Taner Bildik: Bu süreç içerinde iş yapamayıp fatura kesemeyen Ankara Anlaşmalılar için bir uzatma söz konusu olacak mı?

Melis Yıldız: Olağanüstü bir durum söz konusu olduğu için uzatma başvurularında mevcut durumdan etkilenen is insanları Home Office in sağlayacağı esneklikten faydalanacaklardır. Bunun ile ilgili henüz resmi bir açıklama yok fakat bu tür bir beklenti var.

Taner Bildik: Kısıtlamalar zaten 1 yıl olan süreyi daha da kısaltacak. Koşulsuz uzatma ya da ödeyecekleri vergilerde bir indirim söz konusu olabilir mi?

Melis Yıldız: Koşulsuz uzatmanın söz konusu olacağını zannetmiyorum. Iş yeri vergilerinin bir kaç ay boyunca alınmayacağını dün açıkladılar. Fakat gelir vergisi ile ilgili bir açıklama yapılmadı. İngiltere’de çalışan herkes için günlük 175 pound gibi bir ücret belirlendi. Evden çalışma Şartı ile bu paranın karşılanacağı sözü verildi…

Taner Bildik: Mesleki çalışma koşullarında bir esneklik söz konusu olacak mı? Ankara Anlaşmalılar için çalışma şartları değiştirilebilir mi? Örneğin sadece kendi işini yapma zorunluluğu esnetilebilir mi?

Melis Yıldız: Bu konuda bir yorum yapmak için çok erken. Ancak salgının seyri bu konuyu belirler.

Taner Bildik: Bu kriz bir fırsata dönüşebilir mi? Örneğin yaşanan sıkıntılar nedeniyle 3 yıl uzatma daha kolay alınabilir ya da direkt olarak talep edilebilir mi?

Mehmet Polat: 3 yıl uzatma başvurularında daha esnek davranmaları muhtemel bir olasılık. Aksi takdirde insanlar mağduriyetten dolayı haklı olduklarını savunmak için bu konuyu mahkemelere taşıyabilirler.

 

Röportaj: Taner Bildik

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar