Connect with us

İngiltere

İngiltere içişleri Bakanlığı, reddedilen binlerce göçmeni tahliye etmeyi planlıyor

İngiltere’deki davaları reddedilen kişilere İngiltere’den ayrılmaları için 21 gün süre verilecek.

Published

on

By

İçişleri Bakanlığı, şu anda otellerde bulunan binlerce sığınmacının Birleşik Krallık’tan çıkarılacağını duyurdu.

Independent tarafından görülen İçişleri Bakanlığı’ndan gelen bir mektup , reddedilen sığınmacıların tahliyelerinin “derhal yürürlüğe gireceğini” ve yardım kuruluşlarının göçmen gözaltı merkezlerinde tutulan insan sayısında bir artış olduğunu bildirdi. Davaları reddedilen ve henüz temyizi olmayan sığınmacılar, bu haftadan itibaren 21 gün içinde Birleşik Krallık’tan ayrılma bildirimlerini almaya başlayacak. Bu grubun genellikle kamu fonlarına başvuru hakkı da yok.

Reddedilen sığınmacılardan bazıları İçişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen otellere yerleştirilirken, diğerlerinin geçici otel konaklama ücretleri yerel yetkililer tarafından karşılanıyor.

Kilitlenme başladığında Londra’da otel ve diğer geçici kalacak yer sağlayan evsizlerin yaklaşık yarısının göçmen olduğu düşünülüyor. Geçen Salı hayır kurumlarına yazdığı mektupta, İngiltere Vize ve Göçmenlik Genel Müdürü, olumsuz kararları olan sığınmacılara İngiltere’de “derhal geçerli olmak üzere” tahliye bildirimlerinin sunulacağını söyledi.

Haziran ayında Kamu Yararı Hukuk Merkezi, kilitlendikten sonra kamu fonlarına başvurulamayan göçmenlerin olası akıbetiyle ilgili endişelerini dile getirdi. PILC sözcüsü, “Bir insanın güvenlik, bakım ve barınma hakkı hiçbir zaman nerede doğduğuna veya hangi belgeleri tuttuğuna bağlı olmamalıdır” dedi.

Bir İçişleri Bakanlığı sözcüsü şunları söyledi: “İltica sistemine olan talebi azaltmak için desteğin aşamalı olarak durdurulması artık başladı. En başından beri, bunun geçici bir önlem olduğu ve güvenli hale gelir gelmez sona erdirilecek olduğu konusunda net olduk.

“Negatif bir sığınma kararı alanlara, yani Birleşik Krallık’ta kalma hakları olmadığı anlamına gelen, 21 günlük bir ödemesiz süre tanınıyor. Bu süre zarfında, yine de barınakta kalarak ve destek alırken menşe ülkelerine dönmek için adımlar atmaları bekleniyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar