Connect with us

Gündem

İlk yurtdışı ziyaretini G7 zirvesi için İngiltere’ye yapacak olan Joe Biden, Kraliçe ile görüşmeye hazırlanıyor

11-13 Haziran’da düzenlenecek G7 zirvesine katılacak olan Biden, eşiyle birlikte Windsor Kalesi’nde Kraliçe II. Elizabeth tarafından kabul edilecek.

Published

on

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2018 ve 2019 yıllarındaki ziyaretlerinde protestolar ve Kraliçe II. Elizabeth’in Buckingham Sarayı’nda onuruna verdiği yemek dahil skandallara neden olan Birleşik Krallık, bu kez Trump’ın halefi Joe Biden’ı gelecek hafta ağırlamaya hazırlanıyor.

ABD Başkanı Biden’ın gelecek hafta Birleşik Krallık’ın ev sahipliğinde düzenlenecek olan G7 zirvesine katılımıyla ilgili bir açıklama da Buckingham Sarayı’ndan geldi.

Kraliçe’nin gördüğü 13. ABD Başkanı

Kraliçe II. Elizabeth’in G7 zirvesinin kapanışına denk gelen 13 Haziran’da Joe-Jill Biden çiftini Windsor Kalesi’nde kabul edeceği duyuruldu.

Biden, rekor süredir tahtta oturan 95 yaşındaki Kraliçe II. Elizabeth’in görüşme gerçekleştireceği 13. ABD Başkanı olacak.

Birçok bakımdan önemli

Bu görüşme, aynı zamanda Kraliçe II. Elizabeth’in nisan ayında eşi Prens Philip’i kaybetmesinden beri ilk önemli görüşmesi olacak.

İngiltere’nin Cornwall kentinde düzenlenecek G7 zirvesi vesilesiyle Biden, 20 Ocak’ta Beyaz Saray’a gelmesiden beri ilk denizaşırı ziyaretini gerçekleştirmiş olacak.

Salgın döneminin ilk yüz yüze zirvesi

G7 zirvesi, koronavirüs salgınıyla geçen 1.5 yılın ardından liderlerin yüz yüze geleceği ilk önemli toplantı olacak. Daha sonra 14 Haziran’da Brüksel’de NATO liderler zirvesi düzenlenecek.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar