Connect with us

Dünya

İngiliz basını: “Türkiye kırmızı listeden çıkıyor”

İngiltere’nin önde gelen basın kuruluşları The Times ve The Sun, Türkiye’nin bu haftaki güncellemede kırmızı listeden çıkacağını iddia etti. İşte detaylar…

Published

on

By

The Times ve The Sun Önümüzdeki hafta yapılacak trafik ışığı sistemi güncellemesinde Türkiye’nin kırmızı listeden çıkarılıp sarı (amber) listeye ekleneceğini iddia etti. Seyahat uzmanları ve veri analistlerine dayandırılan haberlerde bir yıl sonra Türkiye’ye seyahat yapılabileceği yazıldı.

The Times’ın haberine göre , Kovid pandemisi öncesi geçen yıl yaklaşık 2,3 milyon İngiliz’in  Türkiye’ye gittiğini ancak mayıs ayı başlarında kırmızı listeye eklendiğinden beri Türkiye’ye seyahatin mümkün olmadığı aktarıldı.

KIRMIZI LİSTEDEN ÇIKMAYA EN YAKIN ÜLKE TÜRKİYE

Veri analisti Tim White, Türkiye’nin riskli kategorisinden çıkarılması gereken “en güçlü aday” olduğunu söyledi. Haberde ayrıca PC Agency seyahat danışmanlığının kurucusu Paul Charles’ın ise, “Türkiye kehribar listesinde olmayı fazlasıyla hak ediyor. Türkiye özellikle otellerde ve diğer turistik bölgelerde en iyi Covid güvenlik politikalarından bazılarına sahip ve enfeksiyon oranlarını azaltmak için çok çalıştı.” sözlerine yer verildi.

Charles’ın ayrıca “Tatilcilerin birçoğu kendilerini İngiltere’de olduğundan daha güvenli hissettiği konusunda hemfikir” dediği aktarıldı. Ancak hükümet kaynakları gazeteye, önümüzdeki haftanın merakla beklenen seyahat incelemesi sırasında hangi kırmızı liste ülkelerinin kehribar veya yeşile döneceğini tahmin etmek için çok erken olduğunu söyledi yazıldı.

HÜKÜMETE BÜYÜK BASKI VAR

Şu anda kırmızı listede Meksika, Pakistan, Türkiye ve Güney Amerika ve Afrika’nın çoğu gibi 60 yer var. Hükümete  İtalya, Japonya, Fransa, Hindistan ve İsveç’in yanı sıra Türkiye’yi de kehribar listesine eklemeleri için baskı yapıldığı da haberde aktarılan bilgiler arasında yer aldı.

GÜNCELLEME HAFTA İÇİ YAPILACAK

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps’ın seyahat duyurusunu Çarşamba veya Perşembe günü yapması bekleniyor. “Türkiye’nin yeni açıkladığı kararlar sonrasında bazı sektörler için negatif kovid test sonuçları ve aşı kanıtı istemeye başlayacağının da altı çizildiği haberde, Türkiye şimdiden 87 milyon Kovid aşısı uyguladığı ve bunun bile tek başına seyahat güncellemesinde önemli bir veri olduğunun altı çizildi.

 

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar