Connect with us

Gündem

İngiliz bilim insanına göre, dünyanın merakla beklediği Covid-19 aşısı pahalı olmayacak

Published

on

By

İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nde görevli profesör Adrian Hill, bütün dünyanın merakla beklediği Covid-19 aşısının, başarılı olması halinde mümkün olan herkesin kullanabileceği bir fiyattan piyasa sürüleceğini söyledi.

Oxford Üniversitesi Jenner Enstitüsü’nde, ilaç üreticisi AstraZeneca şirketiyle birlikte aşının bulunması için yürütülen çalışmalara öncülük yapan Adrian Hill, bulunacak aşının masrafları düşürmek amacıyla çok fazla tedarik edilmesi için yüksek miktarlarda üretileceğini bildirdi.

Üzerinde çalıştıkları aşı projesinin, ana hedefinin çok düşük maliyeti ve çok fazla dağıtımı garanti etmek olduğunu belirten Hill, Reuters’e verdiği demeçte, “Bu çok pahalı bir aşı olmayacak, tek bir dozda verilmesi öngörülen bir aşı olacak. Küresel arzı karşılamak ve çok farklı yerlerde üretilmek üzere geliştirilmesi başından bu yana her zaman planımızdı.” dedi.

Geliştirilen aşılar içinde en ileri seviyedeler

İngiltere’de üzerinde çalışılan, “ChAdOx1 nCoV-19” adlı deneme aşısı, bu alanda şu anda en ileri seviyede olanlardan birisi olarak biliniyor.

Laboratuvarda 6 maymun üzerinde yapılan bir dozluk deney aşısı, virüse karşı bu hayvanlarda bazılarının 14 gün içinde bir antikor oluşturduğunu, tamamının ise 24 gün içinde koruyucu antikor oluşturduklarını ortaya koydu.

Bu maymunlara yeni Covid-19 virüsü verildiğinde, aşının virüsün ciğerlere vereceği hasarı önlediği ve yine virüsün kendi kendini kopyalama riskini ortadan kaldırdığı görüldü.

Hill, insanlar üzerinde de denedikleri aşıyla ilgili temmuz veya ağustos ayında daha ayrıntılı bir açıklama yapma aşamasına gelebileceklerini ifade etti.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar