Connect with us

Gündem

İngiliz bilim insanları virüsle mücadele herkesin doğru bildiği en büyük yanlışı açıkladı

Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları iki metrelik sosyal mesafe kuralının ‘modası geçmiş bilime dayandığını’ ve barlar ve kulüpler gibi yüksek riskli bölgelerde yeterli olmadığını açıkladı. Araştırmacılar, sosyal mesafe uygulamasının farklı riskler taşıyan alanlara göre yeniden uyarlanmasını ve yüksek riskli alanlarda yüz yüze konuşmama ve araya bariyer çekme gibi ek tedbirler önerdi.

Published

on

By

İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nden Doktor Nicholas Jones ve meslektaşları, 2 metre sosyal mesafe kuralının 100 yıl öncesine kadar uzanan çalışmalardan üretildiğini ve günümüzün toplumsal yaşamı için yetersiz olduğunu açıkladı. Araştırmacılar, bunun yerine, bir yerin ne kadar ‘riskli’ olduğuna bağlı bir derecelendirme sistemi olması gerektiğini ve buna uygun davranılması gerektiğini ifade etti.

Bilim insanları, korona virüs taşıyan damlacıkların öksürük veya hapşırığın ardından ne kadar uzağa yayılabileceğinin çevrelerindeki ortama bağlı olduğunu gösterdiğini söyledi.

DİKKAT, DİKKAT: EK TEDBİRLER OLMALI

Bilim insanları, havalandırması yetersiz ve insanların müziğin sesini bastırmak için bağırmak zorunda olduğu bar, gece kulubü ya da restoran gibi alanların yüksek riskli olduğunu ve bu alanlarda sosyal mesafeye yönelik ek  tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. Ek tedbirler, birbiriyle yüz yüze konuşmaması, araya bariyer eklenmesi ve sürekli maske takmak gibi uygulamaları içeriyor. Ancak parklar gibi düşük riskli olduğu düşünülen yerlerde kurallar gevşeyebilir, ve bu da ‘potansiyel olarak sosyal ve ekonomik yaşamın bazı yönlerinde normalliğe dönüşü mümkün kılabilir.

Kaynak Yeniçağ: İngiliz bilim insanları virüsle mücadele herkesin doğru bildiği en büyük yanlışı açıkladı… Tek başına yeterli değil 1897’deki araştırmaya dayanıyor.

BU ARAŞTIRMA 1897’YE DAYANIYOR

Doktor  Jones, iki metre kuralının 1897 yılına kadar izlenebileceğini ve 20 yüzyılın başında bir dizi çalışma tarafından desteklendiğini, bu erken çalışmaların sınırlamalarına rağmen, şimdi iki metre mesafe kuralının hala kullandığını söyledi.

Kaynak Yeniçağ: İngiliz bilim insanları virüsle mücadele herkesin doğru bildiği en büyük yanlışı açıkladı… Tek başına yeterli değil 1897’deki araştırmaya dayanıyor

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar