Connect with us

Gündem

İngiliz futbolunda çocuklara cinsel istismar skandalına ilişkin rapor: Federasyon hatalı

İngiltere’de yayınlanan bir rapor, Futbol Federasyonu’nun çocuk yaştaki erkek oyunculara yönelik cinsel istismar olaylarını cezalandırmada yetersiz kaldığını gözler önüne serdi.

Published

on

1970 ile 2005 arasında İngiliz futbol kulüplerindeki çocuk oyunculara yönelik cinsel istismar olaylarını soruşturan heyet, beş yıl boyunca çocukların korunması için federasyonun adım atmadığını belirtti.

4 yıl süren ve 710 sayfadan oluşan rapora göre Federasyon’da “önemli kurumsal eksiklikler” yaşandı. Bu süreçte 692 çocuk cinsel istismardan kurtulurken 240’ının bu tür bir taciz yaşadığından şüpheleniliyor. Fakat bu sayının çok daha fazla olabileceği konusunda da rapor uyarıyor.

İngiliz Futbol Federasyonu’nun çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarını 1990 ortalarından itibaren “ciddiye almaya” başladığının altını çizen metin, bu tarihten önce ise genç erkek oyunculara çok kötü davranıldığı ve federasyonun kulüplere çocukların korunması için yeterli yönlendirmelerde bulunmadığını yazdı.

Rapor ayrıca, 1995’te Florida’da çocuklara yönelik cinsel suç işlemekten mahkemece cezaya çarptırılan Barry Bennell davasının ardından, Federasyon’un “çocukları güven altına alacak uygun ve yeterli tedbirleri” uygulamaya sokmaya başladığını fakat bu adımların “çok yavaş” atıldığını gösterdi.

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar