Connect with us

İngiltere

İngiliz hükümeti işletmeler için 330 milyar sterlinlik bir “Coronavirüs iş kesintisi kredisi” fonu hazırladı

İşletmeler, ihtiyaç duymaları halinde kira, personel faturaları veya tedarikçileri için ‘Coronavirüs iş kesintisi kredisinden yararlanabilecek. Küçük işletmeler için 10.000 £ bağış verilmesi ön görülüyor.

Published

on

By

Rishi Sunak ve Boris Johnson bu akşam İngiliz şirketlerinin devam eden sağlık kriziyle başa çıkmalarına yardımcı olacak tampon paketi açıkladılar. Başbakan Boris Johnson, “Bar, tiyatro, restoran ve tüm sosyal toplantılardan kaçının” açıklamasının ardından 24 saat bile geçmeden önümüzdeki günlerde daha sert tedbirlerin alınacağı konusunda halkı uyardı. 

Başbakan açıklamasında, “Herhangi bir savaş zamanı hükümeti gibi davranmalı ve ekonomiyi desteklemek için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Hayatı korumak için önümüzdeki günlerde daha da ileri gitmemiz gerekebilir. Önlem paketinde ihtiyaç sahipleri paraya en kısa sürede ulaşacaklar. Bir gün büyük İngiltere ekonomisi geri dönecek. Bu yüzden bugün o ekonomiyi sağlayacak olanları korumak için adımlar atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Şansölye, işletmelerin, ihtiyaç duymaları halinde kira, personel faturaları veya tedarikçiler için 330 milyar sterlinlik bir “Coronavirüs iş kesintisi kredisi” fonuna erişebileceğini söyledi. Bankaların önümüzdeki hafta kredileri kullanılabilir hale getirmek için hızla çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Başbakan, konuşması boyunca sık sık “Ne gerekiyorsa yapacağız,” diyerek piyasaları rahatlatmaya çalıştı.

Ek önlemler arasında;

  • Orta ölçekli işletmeler için 25.000 £ nakit ve küçük işletmeler için  10.000 £ bağış verilmesi ön görülüyor. (Bu paket için 9 milyar £ bütçe ayrılacak)
  • Borç verecek banka ve finans şirketleri ihtiyacı olan herkese 3 ay ipotek kolaylığı sağlayacak.
  • Sosyal mesafe önlemlerinden etkilenen tüm firmalar için 12 aylık iş oranları tatili getirilecek (Bu paket için 11 milyar £ bütçe ayrılacak)
  • Daha fazla işlem yapması gerekiyorsa Şansölye için acil durum yetkileri tanınacak ve yardım paketleri arttırılacak.
Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar