Connect with us

Dünya

İngiliz hükümeti yurtdışından hemşire ve diş hekimlerinin gelmesini kolaylaştıracak

Bakanlar, NHS’nin yurtdışındaki hemşire ve diş hekimlerinin Birleşik Krallık’ta çalışmasını kolaylaştırarak personel krizinin üstesinden gelmek için yeni yasalar konusunda çalışmalara başladı.

Published

on

By

Sağlık sekreteri Steve Barclay tıbbi düzenleyicilerin yurtdışında kalifiye olanları kaydettirmesini kolaylaştıran yeni kuralların bir sonucu olarak binlerce ekstra sağlık uzmanının geleceğine inanıyor.

Girişim, yeni rakamların, İngiltere’de NHS’deki doldurulmamış kadroların sayısının bu yılın başlarında üç ay içinde 25.000’den fazla artarak 132.139’a (tüm işgücünün 10’da biri) ulaştığını göstermesinden günler sonra geldi. Bu, yalnızca hemşireler için 46.828 boş pozisyonu içeriyordu (toplamın %11.8’i.)

Brexit, İngiltere’ye AB’den gelen hemşirelerin sayısını önemli ölçüde azalttı.

Kanunların geçmesi için tam bir parlamento sürecine ihtiyaç duymayan ikincil mevzuatın adı Diş Hekimleri, Diş Bakımı Uzmanları, Hemşireler, Hemşirelik Görevlileri ve Ebeler (Uluslararası Kayıtlar) 2022 kararı olacak.

Department of Health and Social Care DHSC’nin, denizaşırı personelin NHS’de çalışmaya gelmesini kısıtlayan gereksiz yere hantal olarak gördüğü prosedürleri basitleştirme niyetinde olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

“Uluslararası diş hekimlerini kaydettirmek için mevcut yasal gerekliliklerin yönleri, Genel Diş hekimliği Konseyi’nin (GDC) kaydında değişiklik yapmasını zor ve zaman alıcı hale getiriyor.

Yeni planlanan yasanın “GDC’ye Yurtdışı Kayıt Sınavı (ORE) sürecinde değişiklik yapma ve uluslararası başvuru sahipleri için diğer kayıt yollarını keşfetme konusunda daha fazla esneklik sağlayacağını, örneğin, Birleşik Krallık dışında bir ülkede verilen eğitim programlarının tanınması bekleniyor.

Ayrıntılı bilgi için HEREC web sitesinden ulaşabilirsiniz: www.herec.co.uk

Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize Danışmanı

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar