Connect with us

İngiltere

İngiliz Sağlık Bakanı: “İkinci bir ulusal karantinayı göz ardı etmiyoruz. Kurallara uymayanı şikayet edin, ben öyle yapacağım”

İngiliz Sağlık Bakanı Matt Hancock, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemede kritik aşamada olduklarını belirterek, daha sert tedbirler alabileceklerini söyledi. ‘Toplumun genelinin sağlığı için kurallara uymayanları şikayet edin’ dedi.

Published

on

By

Birleşik Krallık Sağlık Bakanı Matt Hancock, Sky News kanalına açıklamalarda bulundu.

Kovid-19 salgınına ilişkin konuşan Bakan Hanckok, “Ulusal karantina gerekliyse harekete geçmeye de hazır olmalıyız. Bunu göz ardı etmiyoruz” ifadelerini kullandı. Yaz aylarında bireylerin önlemleri ciddiye almayarak, rahat davrandığını savunan Matt Hancock, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“Artık kurallara uymak için herkesin geri dönme vakti geldi. Salgının yayılmasını önlemede dönüm noktasındayız. Bir seçimle karşı karşıyayız. Herkes kurallara uyarsa ve biz de kurallara uymayan kişilere karşı daha sert önlemler alırsak ulusal karantinayı önleyebiliriz ama ulusal karantina gerekliyse harekete geçmeye de hazır olmalıyız. Ben bunu göz ardı etmiyorum. Ancak bunun olmasını da istemiyorum.”

Polis devriye gezecek

Yerel kısıtlamalara öncelik verdiklerini ve bu yönde kararlar aldıklarını belirten Sağlık Bakanı Matt Hancock, PCR testi pozitif çıkanların kendilerini evde izole etmesinin “yasal bir zorunluluk” haline getirildiğini ve bu durumu ihlal edenlere ilk etapta bin sterlin, ihlalin tekrarı durumunda ise 10 bin sterline kadar para cezasının verilebileceğini hatırlattı. Kuralları ihlal eden bir komşuyu yetkililere rapor edip etmeyeceği sorulduğunda, “Evet edeceğim ve bunu herkes yapmalı” dedi. Bakan, yetkililere bildirmeden  önce müdahale etmemiz ve kuralları çiğneyenlerle konuşmamız gerektiğini söyledi.

Altı kişi kuralına uymayanlara para cezaları verileceğini belirten bakan, “Polisler, grupların yasadışı sayılarda toplanıp toplanmadığını görmek için bölgelerde devriye gezecek” dedi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar