Connect with us

Dünya

İngiliz varyantı da Fransa’da mutasyon geçirdi: Bordeaux varyantı

Koronavirüsün daha bulaşıcı olan İngiliz varyantının Fransa’nın Bordeaux kentinde yeni bir mutasyona uğradığı açıklandı. Bu mutasyonun 50 kişide tespit edilmesinin ardından test sayısı artırılıyor.

Published

on

By

Fransa’nın Bordeaux kentinde koronavirüsün nadir görülen yeni bir varyantı bulundu. Yaklaşık 50 kişinin bu varyantı taşıdığının tespit edilmesinin ardından bölgedeki Covid-19 merkezlerinin sayısı artırıldı.

“B.1.17’nin yeni bir mutasyonu”

Yerel hükümetin sağlık danışmanı Profesör Patrick Dehail, yeni türe Bordeaux varyantı dendiğini, ancak esasında İngiliz varyantı olaran bilinen B.1.1.7’nin yeni bir mutasyonu olduğunu söyledi. Dehail, bu mutasyonun daha önce de görüldüğünü fakat ilk kez böyle büyük bir grupta saptandığını belirtti.

Duvar gazetesinin haberine göre ‘Bordeaux varyantı’nı taşıyan kişilerin birçoğunun, kentin Bacalan bölgesindeki bir okulun öğrencileri ve onların aileleri olduğu belirtiliyor. Bu kişilerin hiçbirinin hastaneye kaldırılmadığı açıklanırken, Profesör Dehail’in The Guardian gazetesine verdiği bilgiye göre Fransa’da kullanılan PfizerBioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Janssen aşıları şu an için bu varyanta karşı etkili görünüyor.

Uzmanlar, Fransa’da son dönemde saptanan Covid vakalarının yaklaşık yüzde 80’inde İngiliz varyantının tespit edildiğini söylüyor.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar