Connect with us

Dünya

İngiltere alarmda, İtalya’da üst üste rekor kırılıyor!

İngiltere’de son 24 saatte 16 bin 171 yeni vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 705 bin 428’e yükseldi.

Published

on

Corona virüsü salgını Avrupa’da yeniden etkisini artırması ile İtalya’da 2 gündür günlük vaka sayısında rekor artış yaşanıyor.

İtalya Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre son 24 saatte 10 bin 925 yeni vaka tespit edildiği, toplam vaka sayısının 402 bin 536’ya ulaştığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 47 kişinin virüs nedeni ile hayatını kaybettiğini, toplam can kaybını 36 bin 474’e ulaştığını aktardı.

Bakanlık, son bir gün içinde 67 kişinin yoğun bakıma alındığını, toplam yoğun bakımdaki hasta sayısının 705’e yükseldiğini ifade etti. Ülkede şu anda 116 bin 935 aktif corona hastası bulunuyor. İtalya’da bugün 165 bin 837 kişiye COVID-19 testi yapılırken günlük test sayısında da yeni rekor kırıldı.

YENİ TEDBİRLER BEKLENİYOR

Salgınının yayılım hızının artması üzerine İtalya hükümeti yeni tedbirler üzerinde çalışıyor. Başbakan Giuseppe Conte, parti grup başkanları ile toplantısının ardından alınacak yeni tedbirleri belirlemek için Bakanlar Kurulu’nu toplayacak.

Hükümetin gündeminde ise hafta sonları ve saat 22:00’den sonra sokağa çıkma yasağının uygulanması ile spor salonları, havuzlar ve temas gerektiren sporların durdurulmasının bulunduğu öne sürüldü. Sağlık Bakanı Roberto Speranza ise yaptığı açıklamada evden çalışmanın yüzde 70-75 seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini aktardı.

Okullarda eğitime ara vermemek hükümetin öncelikleri arasında bulunurken en çok vaka artışının yaşandığı bölgelerden bir olan Campania’da okulların kapatılması kararı alındı.

İNGİLTERE’DE VAKA SAYISI 700 BİNİ AŞTI

İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre son 24 saatte 16 bin 171 yeni corona vakasının tespit edildiği, toplam vaka sayısının ise 705 bin 428’e ulaştığı belirtildi.

Ülkede COVID-19 nedeniyle son 24 saatte 150 kişi hayatını kaybederken salgının başlamasından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 43 bin 579’a yükseldi.

Hükümet verilerine göre, İngiltere’de son 24 saat içinde tespit edilen günlük vaka sayısı bir gün öncesine göre 512 kişi artarken hayatını kaybedenlerin sayısı ise düne göre 14 kişi arttı.

İngiltere hükümeti, COVID-19’un yayılmasını önleyebilmek amacıyla 12 Ekim tarihinde yeni yerel kısıtlamaların uygulanacağını duyurmuştu. Başbakan Boris Johnson’ın üç aşamalı olarak uygulanacağını belirttiği kısıtlamalarda Liverpool ve İngiltere’nin kuzeyindeki pek çok şehri kapsayan Lancashire bölgesi en yüksek düzeyde kısıtlamaların uygulandığı alanlar oldu.

İngiltere’de bu hafta başında duyurulan yeni yerel kısıtlamalar kademeli olarak uygulanırken, en yüksek kademe kısıtlamaların uygulandığı şehirlerde barlar ve restoranlar kapatıldı, farklı haneden olan bireylerin kapalı ve açık ortamlarda toplanmaları yasaklandı.

Öte yandan İngiltere, Avrupa’da İspanya ve Fransa’nın ardından 700 bin vaka sınırını aşan üçüncü ülke oldu.

 

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar