Connect with us

Dünya

İngiltere ana muhalefet partisi lideri gittiği bardan kovuldu!

İngiltere’de içki satılan işletmelerde bar sahiplerinin istemedikleri kişileri bardan atma yetkileri var. Muhalefet partisi lideri Keir Starmer da bu kuraldan nasibini alıp kovuldu!..

Published

on

By

Labour partisi lideri Keir Starmer, Bath’ta bir gezinti sırasında gittiği barda, öfkeli bar sahibi tarafından kovuldu. İngiltere’de içki satılan işletmelerde bar sahiplerinin, istemedikleri kişileri bardan atma yetkileri var. Polis böyle durumlarda bar sahibine yardım etmek zorunda. Tabi haksızlığa uğradıysanız mahkemede hakkınızı arayabilirsiniz.

İnternette paylaşılan bir videoda, İşçi Partisi liderine, “Bu adam benim barıma giremez hemen çıksın” diye bağıran Rod Humphris’in tepkisini gösteriyor.

Videoda siyah bir yüz maskesi takan Keir Starmer’ın, tartışmayı uzatmadan bardan çıktığını görüyoruz.

54 yaşındaki bar sahibi, İşçi Partisi liderini bardan neden kovduğu konusunda, PA haber ajansına konuştu:

“Sanırım Muhalefet lideri olarak bizi tamamen hayal kırıklığına uğrattı, sorulması gereken soruları sormakta tamamen başarısız oldu, mesela, önceki pandemi hazırlığımızı neden bir kenara attık? Neden kapatmayı kabul ettik? Neden tüm özgürlüklerimizi kaybetmeyi kabul ettik? Bu yüzden onu dışarı attım. Ya da en azından onu dışarı atmak için elimden geleni yaptım” dedi.

KEIR STARMER NEDEN SEVİLMİYOR?

İngiltere de Brexit sonrası ve Covid yüzünden yaşanan sıkıntılara rağmen Boris Johnson’un anketlerde arayı açması ve Labour Partisi içinde bile çoğunluğun Keir Starmer’ı istemediği çok konuşulmuştu. Siyaset uzmanları bu yüzden bugün seçim olsa Labour Partisi’nin oy kaybına uğramasını yüksek ihtimal olarak değerlendiriyorlar.

Keir Starmer, eski lider Jeremy Corbyn’i partiden atmaya çalışması yüzünden parti içi desteği kaybetti. Aynı zamanda devamlı Tory partisi politikalarını eleştirmek bir tarafa çoğunlukla destekledi. Mahkeme tarafından 10 milyar NHS ihalesini yandaşlarına verdiği kabul edilen Sağlık Bakanı’nı bile savundu.

Daha önce 400 çocuk ve kadına cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen fakat üst düzey İngiliz politikacılarla fotoğrafları olan Jimmy Savile davasında baş savcı olduğu dönemde Jimmy Savile suçsuz bulunmuştu. O davaya ben bakmıyordum diyerek eleştirilere cevap vermişti.

Aynı zamanda polisin Arap bir teröristi ararken beyaz bir Brezilya vatandaşını yanlışlıkla 5 kuşunla vurması olayında baş savcı olduğu dönemde polisleri suçsuz bulmuştu.

MI5 gizli servis üyeleri yargılandığında davadan 1 hafta önce MI5 yöneticileri ile yemek yediği iddia edildi.

Seçimleri kazanmak için ekonomik bir alternatif sunamayan Starmer, partinin sosyalist görüşlerini bırakıp Britanya bayrağına sahip çıkalım diyerek milliyetçi vatandaşların oylarını almak istemesi de basit popülist bir yöntem olduğu için eleştirilmişti.

Labour partisi Merkez bir parti olma yolunda hızla ilerliyor. Eski sosyalist üyeler partiden atıldı. Jeremey Cobyn başkan olduğu dönemde parti içinden arkasından oyunlar oynayıp seçimleri kaybetmesine sebep olan kesim, Keir Starmer’ı lider olarak seçti. Binlerce üye Labour partisinden ayrıldı.

Bu koşullarda şu an bir seçim olsa Boris Johnson’ın tekrar büyük bir farkla seçilmesi kaçınılmaz. Ekonomiden sorumlu Rishi Sunak’ın ise Tory partisinde bir sonraki başbakan olması için şimdiden reklamları yapılmaya başlandı. Keir Stramer, zeki ve iş bitirici görünüşü ile insanları etkilemeyi bilen Rishi Sunak karşısında etkisiz kalır ve seçimleri kaybetmesi sürpriz olmaz. Bu durumda bir sonraki seçimleri de Tory parti kazanırsa Manchester’da halkın, Game of Throne dizisinde John Snow için kullanılan Kuzeyin Kralı lakabını verdiği Andy Burnham’ın bir sonraki seçimlerde Labour Partisi lideri olacağı tahmin ediliyor.

Labour Partisi üyelerinin barlardan bile kovulan Keir Starmer’ı mı yoksa halkın desteklediği Andy Burnham’ı mı yeni lider olarak seçeceklerini bekleyip göreceğiz.

Murat Mete Metin

 

Keir Starmer’in bardan kovulduğu haberlerinin yer aldığı haber ve videonun da olduğu link aşağıda…

https://www.lbc.co.uk/news/keir-starmer-kicked-out-of-bath-pub-by-furious-landlord/

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar