Connect with us

Dünya

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği Cumhuriyet Bayramı’nı bir resepsiyonla kutladı

Published

on

By

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği 29 Ekim Cuma akşamı yeni açılan Amora Gusto’da Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu organize etti.

Pandemi kurallarına uygun olarak titizlikle hazırlanan gecede kapıda ateş ölçümü yapılıp misafirlere dezenfektan ikram edildi.

Resepsiyona kısa bir ziyaret yapan Azerbaycan Londra büyükelçisi Elin Süleymanov İngiltere ADD Başkanı Jale Özer’i ve başkan yardımcısı ve Azerbaycan Evi Başkanı Dr.Ali Tekin Atalar’ı Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutladı. Gecede Türk toplumunun değişik kesimlerinden katılımcıların yanında Azerbaycanlı misafirler de hazır bulundu.

Programın sunuculuğunu dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasında ilk Türk öğretmeni olarak ismini
yazdıran öğretmen Dilek Livaneli yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın arkasından Dilek Livale’nin çoşkulu sunumu ile açış konuşmasına davet ettiği başkan Jale Özer şunları söyledi:

“Bugün Türk Milleti’nin yeniden doğuşu ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 1923 ‘deki kuruluş felsefesini yeniden milletçe yaratacağımıza olan inancımızla ,98.yılını kutlamanın onur ve gururunu büyük bir coşkuyla yaşamaktayız. Bu en büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

Gecenin sunuculuğunu dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına giren Dilek Livaneli yaptı. 

Daha sonra konuşan İngiltere ADD Bilim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Belma Ötüş Baskett, çocukken
Atatürk’le arabasının içinde göz göze geldiğini ve o bakışın tüm hayatını etkilediğini kalplere dokunan anlatımıyla katılımcıları çok duygulandırdı. Ayrıca Atatürk’ün salgınla nasıl baş ettiğini ve Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün kurulmasıyla yapılan aşıların sadece Türk Milletine değil dünyaya çare olduğunu anlattı.

Resepsiyonda, ADD Başkanı Jale Özer, konuklarla tek tek ilgilendi.

Daha sonra söz alan Dr. Ali Tekin Atalar Kars’da bugün Azerbaycan kökenli Türk vatandaşları varsa bunu
Atatürk’e borçlu olduğunu söyleyerek ailesiyle ilgili anekdotları paylaştı.

Program Hoş Seda Kültür ve Sanat Merkezi’nin hazırladığı şarkılarla devam etti. Cumhuriyet kutlamalarının vazgeçilmez Sanat Merkezi, Hoş Seda Klasik Türk Sanat Müziği Korosu ile başkanları Dilek Altunkaş, şefleri Dilde Adalı eşliğinde geceye katılanlara kısa bir konser verdiler. Korodan sonra müzisyen Özgür Canyurt Tandoğan sahne aldı. Memleketim şarkısıyla başlayıp marşlarla tam bir Cumhuriyet kutlaması çoşkusu yaşatan Özgür’e resepsiyonda katılan herkes bayraklar ellerinde eşlik ederek dans etti.

Resepsiyona gazetemizin Yayın Yönetmeni Taner Bildik ve dil bilimci-gazeteci Ayşegül Bıçkıcı da katıldı. Katıldı. 

Pandemi şartlarına uygun mekanın sahibi Önder Şahan ve ekibi profesyonel servis ve yemekleriyle
katılımcılardan tam not aldı. Çok samimi ve tam bir Cumhuriyet Bayramı çoşkusuyla geçen
resepsiyon, katılımcıların laik, demokratik Atatürk Cumhuriyeti’ni 100.yılında kutlama bilinci ,umudu ve
sorumluluğuyla son buldu.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar