Connect with us

Dünya

İngiltere B planına geçti yasaklar geri geldi

Başbakan Boris Johnson evden çalışma, aşı pasaportları ve maske kurallarının geri geldiğini söyleyip detayları canlı yayında paylaştı

Published

on

By

Omicron varyantı vakalarının artmasıyla birlikte İngiltere Kovid ile mücadelede B Planını uygulamaya geçti. Buna göre Cuma gününden itibaren tüm kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu geri getirildi.

Pazartesi gününden itibaren kilit çalışanlar (temel ihtiyaçlar için market, fırın vs. ile polis ,öğretmen, doktor, hemşire vb.) dışında evden çalışma tekrar başlıyor. Ancak evden çalışma durumunda daha önce sona erdirilen kovid yardımları hakkında bir bilgi vermedi başbakan…

Önümüzdeki hafta çarşamba gününden itibaren ise kalabalık mekanlar için aşı pasaportları zorunlu hale geliyor…

İşte detaylar:

Bilim insanları, yeni varyanttan enfekte olan kişilerin günde 1.000 vakaya ulaşarak, sağlık hizmetlerini zorlayabileceğini söyledi. Başbakan bunun üzerine yen planı devreye sokma kararı aldı.

Kameraların karşısına geçen Boris Johnson Chris Whitty ve Patrick Vallance gibi sağlık danışmanları ile görüştüğünü belirtip,   mutasyonun her 2-3 günde bir ikiye katlandığına dair kanıtlar olduğunu ifade etti.

Yeni Kurallar Geldi

Boris Johnson’ın ifade ettiği yeni kurallar şu şekilde:

  • Cuma gününden itibaren tüm iç mekanlarda (iyatro ve sinema salonları gibi) yüz maskeleri zorunlu olacak.
  • Pazartesi gününden itibaren kilit meslek grupları hariç evden çalışma sistemine geri dönülecek.
  • Önümüzdeki Çarşamba gününden itibaren kalabalık alanlarda aşı pasaportu zorunlu olacak. Aşı pasaportu, büyük kalabalıkların toplandığı gece kulüpleri gibi mekanlara girerken gerekli olacak. Kural, 500’den fazla kişinin bulunduğu kapalı mekanlar, 4 binden fazla kişinin bulunduğu açık alanlar ve 10 binden fazla kişinin bulunduğu herhangi bir mekan için uygulanacak. En az 2 doz aşı olanlar bu yerlere girebilecek.

 

Bu durum, insanların kalabalık alanlara girebilmeleri için negatif test sonuçları göstermeleri gerektiği anlamına da geliyor.

Kurallar; gece kulüpleri, kapalı alan etkinlikleri ve 500 veya daha fazla katılımcılı dış alan etkinlikleri için geçerli olacak.

Pazartesi Geliyor

Pazartesi gününden itibaren kılavuz değişecek. Başbakan bunun yasa olmadığını da vurguladı. Kilit meslek çalışanları hariç herkes evden çalışacak. Tıpkı geçen yıl Mart ayından Temmuza kadar olduğu gibi. Ancak bu durumda evden çalışanlara bir kovid desteği verilip verilmeyeceği ile ilgili bilgi vermedi.

Cuma gününden itibaren ise maske zorunluluğu dükkanlardan ve toplu taşımadan, tüm kapalı alanları kapsayacak şekilde genişletilecek. Barlar bu durumun dışında bırakılacak.

Kapanma karşıtı Muhafazakar Partili milletvekilleri, önlemler Parlamento oylamasına gittiğinde bu yasaklara red oyu verecekleri tehdidinde bulundu. İşçi Partisi ise şimdilik kararsız duruyor.

 

B Planı’nın maliyeti yüksek, zarar ettirecek

Ekonomik İler Enstitüsü isimli düşünce kuruluşu, Plan B’nin İngiltere ekonomisine her ay 4 milyar £ zarar vereceğini belirtti.

Kabine Bakanları, günün erken saatlerinde Plan B’ye geçişi oylamak için bir araya geldiler.

Daha geçen hafta Başbakan’ın İngilizleri Noel planlarını bozmamaya, parti ve doğum günü etkinlikleri yapmaya çağırdığı tekrar gündeme geldi.

Ayrıca hükümet, panik düğmesine basmak gibi bir niyetleri olmadığını özellikle vurgulamıştı.

Vaka Sayıları Artıyor

Mevcut vaka sayıları günde yaklaşık 680 kişi civarında seyir ediyor.  Kısıtlamaların uygulanmaması halinde, hastaneye yatırılan vakalarda artış görüleceği tahmin ediliyor.

Bilim insanları, yeni vakalarla birlikte her üç günde bir ikiye katlanan sayıların günde 1.000 kişi seviyesine ulaşabileceğini söylüyor.

Uzmanlar sokağa çıkma yasağına değinerek, “Şu anda kesinlikle mümkün.” ifadelerine yer veriyor.

Başbakan Johnson, Ocak ayına kadar herkese üçüncü aşılarını sunmayı hedefliyor. Ancak ilk kayıtlar, mevcut aşıların Omicron üzerinde etkisinin olmadığına işaret ediyor.

Derleyen: Oğuzcan Acar

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar