Connect with us

İngiltere

İngiltere Başbakanı Boris Johnson: Dedem Ali Kemal de çapkındı

Published

on

By

Damat Ferit Paşa kabinesinde İçişleri Bakanlığı yapan, İstiklal Savaşı’na karşı muhalif yazılar kalem alan ve İngiliz Muhipler Cemiyetinin kurucusu Ali Kemal Bey’in torununun çocuğu olan, tam ismiyle Alexander Boris de Pfeffel Johnson’ın (56) hayatını anlatan Boris Johnson: Kumarbaz adlı kitaptan bazı bölümler İngiliz basınında yer almaya başladı.

Boris Johnson’ın çocukluğundan, aile geçmişine, sevgililerinden eski eşlerine kadar bir çok kişiyle yapılan söyleşilerin yer alacağı ‘The Gambler’ adlı biyografi kitabının büyük ses getirmesi bekleniyor. Tom Bower’e konuşan Boris’in annesi Charlotte’nin “Gerçeğin anlatılmasını istiyorum” dediği aktarıldı.

“DEFALARCA ALDATTI”

15 Ekim’de piyasaya çıkacak kitapta Johnson’ın hayatı boyunca ruh eşini aradığı anlatılırken, ilk evliliğini 1987’de Allegra Mostyn-Owen ile yaptığı belirtiliyor. Ancak Johnson’ın evliliği sırasında Marina Wheeler ile birlikte olduğu ortaya çıkınca çift 1993’de boşanıyor. Hamile Marina Wheeler ile Johnson’ın bir ay sonra kızları Lara dünyaya geliyor. Kitaba göre, Johnson, Wheeler’i de defalarca aldatıyor.

“GERÇEKTE KAÇ ÇOCUĞU OLDUĞU BİLİNMİYOR”

Boris Johnson’ın 2008 ve 2016 yılları arasında Londra Belediye Başkanı’yken de evli olmasına rağmen birçok kadınla birlikte olduğu belirtiliyor. Kitapta, Johnson’ın sanat eseri satıcısı Helen Macintyre ile ilişkisine de yer veriliyor. Macintyre’ın 2008 yılında dünyaya getirdiği kızının babası, yapılan DNA testinde Johnson çıkıyor. Bununla ilgili davalarda, Johnson’ın bir dönem aşk yaşadığı Petronella Wyatt’ın da kürtaj kayıtları tespit ediliyor. Bu nedenle Johnson’ın gerçekte kaç çocuğu olduğunun bilinemeyeceği dile getiriliyor.

Marina Wheeler ile evliliği de Şubat 2020’de biten Johnson, şu an Carrie Symonds ile birlikte. 29 Nisan’da bir oğulları olan Johnson ile Symonds’ın 2018’den beri aşk yaşadığı bildiriliyor.

“BABASINA ÇEKMİŞ”

Kitapta, Boris Johnson’ın “Büyük, büyükbabamın da dört eşi varmış, neden sadık olmam gerektiğini anlamıyorum” dediği aktarılıyor. Bu sözleriyle İngiliz dedelerinden birini kasteden Johnson’ın resmi olarak 5 çocuğu var ancak kesin sayı bilinmiyor. Johnson’ın annesi Charlotte’un da oğlunun ‘tıpkı babası gibi’ aldatma huyuna sahip olduğunu söylediği belirtiliyor.

OSMANLI BAKANININ TORUNU

Boris Johnson, Kurtuluş Savaşı’na muhalefet ettiği için halk tarafından linç edilen Damat Ferit Paşa hükümetinin İçişleri Bakanı Ali Kemal Bey’in İngiliz eşinden olan torununun oğlu olarak, Türkiye ile kan bağına sahip olmasıyla biliniyor.

ANNESİNDEN ŞİDDET İTİRAFI

Boris Johnson’ın babası Stanley ile annesi Charlotte arasında şiddetli kavgaların olduğu öne sürüldü. İddiaya göre, başbakanın şimdi 78 yaşında olan annesi Charlotte, yazar Tom Bower’a “Gerçeğin anlatılmasını istiyorum” diyerek eşi Stanley’nin kendisine şiddet uyguladığını söyledi. Kitapta Stanley Johnson’ın eşi Charlotte’un burnunu kırdığını, çocuklarına ise annelerinin yüzünü arabanın kapısına vurduğunu söylediği belirtildi. O zaman 10 yaşında olan Boris Johnson’ın gerçeği bildiği ve aile içi şiddettin kendisinde travmaya neden olduğu ifade edildi.

Kitabın yazarı Bower, Başbakan Boris’i, ebeveynlerinin sorunlu ilişkisi olan biri olarak tanımlıyor ve şöyle yazıyor: ‘Boris annesinin kaderi yüzünden acı çekti. Babasının şiddeti hakkında başkalarına güvenmek istemedi, yalnız kaldı. Sefaleti ve incinmeyi maskelemek için ilgi istedi. Ama Boris’in cesareti derin mutsuzluğu maskeledi.”

Yazar Boris Johnson için ise şunları yazıyor:

“Boris, erkeklerle yakın ilişkiler kuramadı ve bunun yerine kadınları ruh eşi olarak aradı, bu da onun yüreğini pervasızca aşıklara şiir ve mektuplarla döktüğü, hatta intiharla tehdit ettiği kötü şöhretli üretken aşk hayatını açıklıyor, kadınları, onu terk etmekten caydırmak için.”

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar