Connect with us

İngiltere

İngiltere Başbakanı Johnson: Ukrayna’daki durum çok çok tehlikeli

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Ukrayna’daki durumun “çok çok tehlikeli” olduğunu söyledi. Avrupa Birliği tarafından yapılan açıklamada ise, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı atabileceği adımlara karşı çeşitli hazırlıklar yapıldığı belirtildi.

Published

on

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden krizine ilişkin İngiltere ve Avrupa Birliği’nden (AB) art arda açıklamalar geldi.

Johnson, Rusya’ya yönelik oldukça ciddi ekonomik yaptırımlar getirmeye hazır olunması gerektiğini söyledi.

Johnson ayrıca Ukrayna’nın NATO üyeliğinin bir şeyler için takas edilemeyeceğini söylerken ABD Başkanı Joe Biden ile “çok yakında” diplomatik çözüme yardımcı olmak adına bir görüşme gerçekleştireceğini dile getirdi.

AB’DE HAZIRLIK TELAŞI

Öte yandan Reuters tarafından servis edilen haberde, AB’nin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı atabileceği adımlara karşı çeşitli hazırlıklar yaptığı belirtildi. Ancak birlik Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıp saldırmayacağından ya da tüm bunların blöf olup olmadığından emin değil.

Konu hakkında bilgi adının açıklanmasını istemeyen bir AB yetkilisi tarafından verildi. Yetkili Rusya daha ileri giderse olası AB zirvesinde Rusya’ya karşı ortak bir yaklaşım benimseneceğini söyledi.

Yetkili ABD ve Rusya arasındaki görüşmelerin “fazla sonuç vermediğini” ancak Putin ile diyaloğun Almanya ve Fransa liderleri üzerinden halen devam ettiğini söyledi.

Yetkili Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda AB Rusya’ya ne kadar “güçlü ve büyük” yaptırımlar getirirse, Rusya’nın misillemesinin AB’yi o denli çok etkileyeceğini söyledi.

Cumhuriyet

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar