Connect with us

İngiltere

İngiltere de sıkça rastlanan dolandırıcılık yöntemleri!…

Published

on

By

Kuzey Galler’de çalışan Mike Hall adında bir İngiliz vatandaşı, komşularının uyarmasıyla Luton’daki evine döndüğünde eşyalarının boşaltıldığını ve evde çalışan inşaatçıları görür. Evin yeni sahibi adamı evden kovunca Mike Hall polise gitmiş. Anlaşıldığı kadarıyla ev sahibi Galler de çalıştığı dönemde bir sahtekâr ev sahibinin evdeki mektuplarını kullanarak yeni bir kimlik çıkarıp banka hesabı açmış ve evi satmış.

Yedi sene City of London bölgesinde polis memuru olarak çalıştım ve sizlere İngiltere’de sık rastlanan dolandırıcılık taktiklerini kısaca özetlemek istiyorum.

1 Sahte ev kiralama

Ev sahibi gibi gözüken kişi çok güzel bir evi çok ucuza kiraya veriyormuş gibi reklam verir. Siz aradığınızda bir gemide ya da yurt dışında çalıştığını söyler ve “ciddi misiniz, paranız var mı?” diye sorar. Siz evet deyince o kadar yoldan geleceğim paranız varsa depozit miktarını kardeşinize ya da güvendiğiniz bir arkadaşınıza para transferi yapan bir firmadan transfer edin, fişin fotoğrafını çekin ve bana ispat olarak yollayın der. Siz fotoğrafı yolladığınızda Asya ya da Afrika kıtasında para transferi yapan firmanın bir brançından birileri ortak çalışıp seri numarayı görünce parayı çeker. Bu suçların çoğu dünyanın her yerinde ama çoğunlukla Nijerya’da yapılır ve şikâyet etseniz de polis olayı takip etmez.

2- Kiracı evi kiraya verir!

Kiracı evden çıkmadan önce size evi gösterir ve depozit ister. “Ay sonu çıkacağım” der. Siz depozit verirsiniz. Ay sonu geldiğinde eve gittiğinizde aynı eve taşınmaya çalışan 20 kişi görürsünüz. Kiracı kendisinin olmadığı halde evi kiraya verip aldığı depozitle ülkesine kaçar. 20 kişiyi kandırsa en az 30 bin sterlin toplamıştır. Acentelerle çalışırsanız bu tür sıkıntılar yaşamazsınız.

3- Tehditle hırsızlık

Araba satın alırken nakitle gittiğinizde bir pub’ın bahçesinde buluşalım derler ve bıçaklı kişiler paranızı alıp kaçar.

4- Anahtar kopyalayıp araba hırsızlığı

Araba satarken 2 kişi arabanızı inceler ve biri motora bakar diğeri arabayı çalıştırır. Sonra arabayı kilitleyip size anahtarı değiştirip kopyasını verirler. Bankaya gidip geliyoruz derler. Siz eve ya da işinize döner onları beklersiniz. O arda orijinal anahtar onlarda olduğu için arabanızı çalıp giderler.

5- Seyyar satıcılar!

Van içinde satılan televizyonlar: size gösterdikleri televizyon orjinaldir ama sattıkları kutu içindeki televizyon yoktur yada çalışmaz. 2000 sterlinlik televizyonu 500 sterline aldım diye sevinirsiniz ama sonu hüsran.

6 – Boyalı para

Siyaha boyanmış parayı bir hikaye uydurup size satmaya çalışırlar. Siz denemek istersiniz. İçinden bir 50 sterlin seçer adama verirsiniz. Adam da el çabukluğuyla boyalı ama orijinal 50 sterlini kimyasal maddeyle temizler size verir. Bankaya gidersiniz. Banka orijinal der. Para dolu valiz sizi sarhoş eder ve oyuna inanırsınız. Sizden 100 bin sterlini temizlemek için 300 yada 500 sterlin kimyasal temizleme malzemesi için para isterler. Para sizde kalır onlar malzemeyi almak için gider ve geri dönemez. Sizdeki sahte paradır. Bu tuzağa düşen arkadaşlarım var biliyorum. Bu konuda filim de yapıldı. Aynı şeklide elmas gösterirler. Kendileri konsoloslukta çalıştıkları için satamadıklarını söyler ama size satmaya çalışırlar. Siz adamlarla kuyumcuya gidersiniz. Kuyumcu bakar ve orijinal olduğu için değerini söyler. Elmas 50 bin ise sizden 20 bin isterler. Siz 20 bini verdiğinizde size sahte elması verirler.

7- Çanta değiştirme

Araba içinde laptop ve telefon olan bir çanta gösterirler. Değeri bin sterlinden fazladır ve siz ne fiyat verirseniz kabul ederler. Çanta içinde laptop ve telefon vardır ama sizden parayı aldıkları anda çantayı değiştirip içinde benzer ağırlığı tutturmak için taş gibi şeyler olan çantayı size verirler. Siz çantayı aldığınızda araba ve paranız hızlıca oradan uzaklaşır.

8- Sahte link ile hesap boşaltma

En yoğun dolandırıcılıklar ise eposta üzerinden yapılır. Amazon, Televizyon lisansı, postaneden gelen kutu benzeri bin bir türlü yolla sizden linke tıklamanızı aksi takdirde hesabınızdan para çekilecek ya da hesabınız iptal olacak yada yollanan kutu geri yollanacak derler ve siz inanırsanız sizden kimliğiniz hakkında bilgi isterler ve sonu hayırlı bitmez.

9-Ürün satarken de dolandırılabilirsiniz!

Ebay’den satmak istediğiniz malzemeyi size eBay dışında arkadaşımın Paypal hesabı derler ve ödemeyi direk hesabınıza yaparlar. Siz telefonu ya da her ne ürün ise yolladığınızda başka birinin hesabını çaldıkları için parayı Paypal sizden geri çeker. Birinin hesabını çalmalarına da gerek yok. Arkadaşı ödeyip hesabım heklendi dediğinde sizin çalanla ve parayı ödeyenin arkadaş olduğunu ispat etmeniz çok zor.

10-Tatile giderken ruhsatınızı saklayın

Tatile gittiğinizde arabanın anahtarını ve ruhsatını  iyi saklayın. Genelde anahtar duvara asılı bırakılır. Dosya dolabı ya da kutusuna ruhsatını araba yada CAR yazılı dosyaya koyarsanız hırsızların işini kolaylaştırmış olursunuz. Ruhsat hırsızların eline geçince birilerine ucuza satarlar. Arabayı geri almanız uzun sürer.

11- Dost kazığı!

Bir arkadaşınız sizden birkaç kere borç ister ver zamanında öder. Sonra bir işe girdiğini ve misal 10 bin sterline ihtiyacı olduğunu söyler. Her ay size bin sterlin ödeyeceğini ve işini halledince 10 bin sterlini size tüm alarak geri vereceğim der. Sizde ne kadar geç öderse o kadar iyi diye düşünürsünüz. Kişi kumar sorunu vardır ya da yasa dışı işlerle uğraşıyordur. Sizin güveninizi kazanır ve parayı aldıktan sonra beş kuruş ödemez. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar yüksek faizle para geri ödenmez. Kişi size evim var iş yerim var dese de olay mahkemeye gittiğinde hiçbir şeyin kendi üzerine olmadığı ortaya çıkar.

Mete Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize Danışmanı

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar