Connect with us

Dünya

İngiltere Dışişleri bakanlığı ve FCDO Türkiye seyahatleri için bir uyarı yayınladı

Türkiye giriş kısıtlamalarını artırdı ve altı ülkeden girişleri yasakladı. Bu doğrultuda İngiltere Dışişleri Bakanlığı, yolcular için bir uyarı yayınladı.

Published

on

By

express.co.uk’in manşetten verdiği haberde İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın, Türkiye’de yeni giriş kısıtlamaları ve yeni seyahat yasakları yürürlüğe girdiği için FCDO’nun (Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi) seyahat uyarısını yayınladığı duyuruldu.

Türkiye şu anda İngiltere’nin kırmızı listesinde yer aldığından  Britanyalılar için tatil seçeneklerinin dışında kalıyor. Bununla birlikte, koronavirüs oranları dünya çapında yükselmeye başladığından, Türkiye’nin belirli ülkelerden gelenlere katı bir yeni yasak getirdiği raporda kaydedildi.

DEVLET KARANTİNASI RİSKİ

FCDO’nun yayınladığı uyarı raporunda Türkiye genelinde sıkı kısıtlamalar uygulandığı ve turistler Türkiye’deyken pozitif test edilirlerse “devlet karantinasına” alınma riskiyle karşı karşıya oldukları belirtildi.

FCDO, seyahat tavsiye sayfasının son güncellemesinde; Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan gelen yolcuların bir sonraki duyuruya kadar Türkiye’ye girişlerinin yasaklandığını duyurdu. İngiltere’den gelenlerin ülkenin mevcut kısıtlamalarına uygun olarak Türkiye sınırını geçmesine izin verilmesine rağmen, yürürlükte olan test düzenlemelerinin zorunlu olduğunun da altı çizildi ve “Birleşik Krallık, İran, Mısır veya Singapur’dan gelen yolcuların Türkiye’ye gelmeden önceki 72 saat içinde PCR testinin negatif olması isteniyor” denildi. Ayrıca başka bir ülkeye giderken Türkiye’den geçen yolcular için bunun gerekli olmadığı da hatırlatıldı.

UYARIDAKİ MADDELER

Türkiye, Birleşik Krallık’ın kırmızı listesinde olmasına rağmen, FCDO bazı Britanyalıların “temel” amaçlarla seyahat etmeleri gerekebileceğini veya halihazırda Türkiye’de olabileceklerini düşündükleri için bu uyarıyı yaptıklarını açıkladı. Bu durumda olan yolcular için yapılan bilgilendirmede şu maddelere dikkat çekildi:

  1.  Türkiye’ye tüm varışlarda, sıcaklık kontrolleri de dahil olmak üzere koronavirüs semptomları için tıbbi bir değerlendirmeye tabi olunacaktır.
  2. İngiltere’den gelen yolcular, Türkiye’ye giriş için 72 saat içinde PCR testinin negatif olması gerekiyor.
  3. Testi pozitif çıkanlar karantinaya alınacak.
  4. Birleşik Krallık’a geri dönmeye çalışanlar için de test gereklilikleri mevcuttur.
  5. Birleşik Krallık’a  geri döndüğünüzde bir otel karantina süresi için ön rezervasyon ve ödeme yapma mecburiyeti vardır.

DÖNEMEYEBİLİRSİNİZ

FCDO ayrıca tavsiye sayfalarını önümüzdeki aylarda uluslararası seyahat etmeyi düşünen Britanyalılar için bir uyarı ile güncelledi. Raporun sonundaki uyarıda; “COVID sırasında hiçbir seyahat risksiz değildir. Ülkeler, örneğin yeni bir COVID-19 varyantı nedeniyle kısa sürede seyahati daha da kısıtlayabilir veya yeni kurallar getirebilir. Eve dönüş yolculuğunuzu geciktirebilecek herhangi bir ulaşım değişikliği için seyahat şirketinize veya havayolunuza mutlaka danışın. COVID-19 testiniz pozitif çıkarsa, negatif çıkana kadar olduğunuz yerde kalmanız gerekebilir, hatta o ülkede tedavi görmeniz de gerekebilir” ifadeleri yer aldı.

 

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar