Connect with us

İngiltere

İngiltere duvar ustası, kasap ve kaynakçı sıkıntısı yüzünden göçmenlere kapılarını açmayı tartışıyor.

Hükümetin göç danışmanları, Britanya duvar ustaları, kasaplar ve kaynakçılar açısından o kadar yetersiz ki, Priti Patel, sınırlarımızı tekrar ucuz göçmen işçilere açmak zorunda açıklamasını yaptılar.

Published

on

By

Hükümetin göç danışmanları, Britanya duvar ustaları, kasaplar ve kaynakçılar açısından o kadar yetersiz ki, Priti Patel, sınırlarımızı tekrar ucuz göçmen işçilere açmak zorunda açıklamasını yaptılar.

Göç Danışma Komitesi (MAC) ayrıca, boş pozisyonları doldurmak için daha rahat göç kuralları görmesi gereken meslekler listesine kıdemli bakım çalışanlarının ve hemşire asistanlarının eklenmesini tavsiye etti.

Bu, Birleşik Krallık’a kıtlık yaşanan meslekleri doldurmak için gelen göçmenler için maaş eşiğinin sadece 20.480 £ ‘a düşeceği anlamına geliyor.

Göç Danışma Komitesi (MAC) başkanı Profesör Brian Bell, 31 Aralık’ta “hareket özgürlüğü sona erdiğinde baskıyı azaltmak için” vasıflı göçmen rotasına eklenmesi gerektiğine inandığı sektörleri açıkladı.

Profesör Bell, Birleşik Krallık’ın sosyal bakımdaki 100.000’den fazla boş kadroyu doldurması için göçmenlere bağımlı olmaması gerektiğini ve bunun yerine bakım çalışanları için asgari ücreti “saatte 10 £ ‘dan  çok daha yükseğe çekmesi gerektiğini söyledi.

Profesör Brian Bell şunları söyledi: “Birleşik Krallık’a iş için gelen göçmen sayısı şimdiden azaldı.Pandeminin ekonomik etkisi devam ettikçe önümüzdeki yıl işsizlikte bir artış görmemiz muhtemel. Sıkıntı yaşanan meslekler için çok zor bir zaman. Ücretler acil olarak artmazsa gerekli personeli bulmakta sıkıntı büyüyecek.

Raporun tavsiyelerine daha önce yanıt veren Boris Johnson ise “Göçmenlik sistemimiz üzerinde kontrol sahibi olmak istiyoruz. Her şeyden önce bu ülkede büyüyen insanların ihtiyaç duydukları fırsatları ve becerileri elde etmelerini sağlamak istiyoruz. Bu nedenle yeni meslek edinmek isteyen gençlere ücretsiz eğitimi gündeme aldık” açıklamasını yaptı.

Bir Hükümet sözcüsü, “Göç Danışma Komitesi, göçün sosyal bakım sektöründeki personel düzeylerini ele almak için bir çözüm olmadığı konusunda yine çok netti.

“2020-21’de yetişkinler ve çocukların sosyal bakımı için 1,5 milyar sterlin daha fazla fon ve ulusal bir işe alma planı dahil olmak üzere sektöre çeşitli şekillerde yardımcı oluyoruz. Son kararları vermeden önce dikkatle değerlendireceğimiz Göç Danışma Komitesine raporu için teşekkür ederiz.” açıklaması yapıp kapıyı aralık bıraktıklarını ifade etti.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar