Connect with us

İngiltere

İngiltere Ekonomi Bakanı 8 milyar sterlin tampon geçiş paketi açıkladı

Published

on

By

İngiltereEkonomiBakanı Rishi Sunak bugün, restoran ve bar sektörünü kurtarmak için ekstra 8 milyar sterlin dağıtacağı yeni bir tampon geçiş paketi açıkladı.

Bu sektörlerde çalışanların maaşlarının büyük bir kısmını ödeyerek işlerine devam etmelerine yardımcı olacak. Gece 22.’den sonra işletmelerin kapatılması yasaklarından etkilenen restoranlar ve barlar için daha fazla yardım yapılacağını açıkladı.

Şu anda sadece 3. kademede yer alan ve yiyecek servisi yapmayan barlar gibi kapatılması emredilen işletmelerin, yerel bir izin programı kapsamında çalışanlarının ücretlerinin üçte ikisine kadarını talep etmelerine izin verilmekteydi. Fakat şimdi 1 Kasım’da gelecek olan program, ülke çapında hala açık olan her işletmenin benzer yardım almasına olanak tanıyacak. Çalışanların saatlerinin üçte biri yerine yalnızca yüzde 20’si çalışması gerekiyor.

Firmalar, çalışanlarının zaten çalıştığı saatlere ek olarak, çalışılmamış saatlerin sadece yüzde 5’ini ödemek zorunda kalacak. Bu, beş günde yalnızca bir gün çalışan birinin (veya normal saatlerinin yüzde 20’si) toplam ücretinin yüzde 73,33’ünü alabileceği anlamına geliyor. Daha fazla saat çalışırlarsa, daha fazla ücret alacaklar. Ve en zorlu kısıtlamalarla karşı karşıya kalan 2. ve 3. kademede açık kalan konaklama işletmeleri için 2.100 sterlin ediyor ödemeler kısıtlamalar yüzünden çalışamayanlar için Ağustos ayına kadar geriye dönük ödenebilir. Firmalar, kapatmaları emredilirse, iki haftada bir 1.500 sterlin’e kadar talepte bulunabilirler.

Kasım ayından başlayacak ve muhtemelen en az altı ay sürecek olan toplam yeni önlem paketinin toplamının 13 milyar £ ‘dan fazla olması bekleniyor. Bugün yaklaşık 8 milyar sterlinlik yeni yardım açıklandı.

Seviye 2 ve 3’teki yüksek alarm alanlarındaki işletmeler için yeni destek programı İngiltere için ayda 200 milyon sterlin’e mal olacak ve serbest meslek planı 3.1 milyar sterlin civarında olacak.

Yeni İş Destek Programı (izinlerin yerini alacak) ayda 1 milyar sterlin ile 2 milyar sterlin arasında olacak.
Bakan Sunak, “Bunlar, virüsün yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olacak geçici kısıtlamalar,” diye ekledi.
Ancak ileride “zor günler ve haftalar” olacaktı ama “bunu birlikte atlatacağız”. “İngiliz halkının işlerini ve geçim kaynaklarını nerede yaşarlarsa yaşasınlar ve durumları ne olursa olsun koruyacak bir ekonomik planımız var” dedi.
Ve ülke çapındaki bar ve restoranları temsil eden UK Hospitality’den Kate Nicholls, bu yardımların iş kurtarmada “büyük bir fark yaratacağını” söyledi.
Nicholls sözlerine şöyle devam etti: “Bakan Sunak endişelerimizi ve ağırlama işleriyle ilgili kaygıları dinlemesi harika.
“Diğer tüm sektörlerden daha fazla darbe aldık ve bu gelişmiş destek, işletmelerin ayakta kalmasını ve işlerin güvende olmasını sağlamak için çok önemli olacak.” dedi.

Yazarrın yorumu:

 

Yukarıdaki yazının kaynağı The Sun gazetesidir. Pazar günü çıkardığı gazetesi siyasilerin ve sivillerin telefonlarını dinlediği için kapatılan, bir yanlı haber vermesiyle bilinen gazetenin yazdıklarının özet tercümesi.

Okuduklarınız size İngiliz hükümetinin ne kadar cömert olduğunu düşünebilirsiniz. Hükümet 100 milyar sterlin yani nedeyse senelik NHS Sağlık bakanlığının bütçesi olan bir parayı ihale yapmadan test yapması için verecekti. Testler doğru çıkmıyor diyenlerin baskısı yüzünden vazgeçti.

Bu hükümet Manchester şehrini çok kısa bir uyarıyla 3. seviyeye getirip tamamen kapatmak istedi. Vali 65 milyon sterlin destek istedi ama hükümet bu parayı vermedi. Yaz dönemi evde yemek yiyemeyen öğrencilerin okulda yemek yemesi için yapılan kampanyaya rağmen ‘bizi ilgilendirmez’ dedi.

Bir şehir sadece bar ve restoranlardan oluşmaz. Boyacı, berber, taksici, manav, bakkal, temizlikçi, bakıcı, tamirci, çiftçi ve müzisyeni gibi binden fazla meslek alanı var. Sistem içinde kayıtlı olmayan, gündelik işlerle yaşayanlar kış aylarında kira ödemediği için evsiz kalıyor. Hükümet Manchester şehrine 65 milyon vermeyen hükümet ‘track and trace’ cepten takip sistemini tavsiye etti ama 100 milyon sterlin verilmesine rağmen sistemin çalışmadı. Buna rağmen cepten takip danışmanlarına günde 7 bin sterlin veriyor.

Haber yorum : Mete Metin

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar