Connect with us

İngiltere

İngiltere, Kanada ve Meksika ile ticaret anlaşmasına hazırlanıyor

İngiltere Uluslararsı Ticaret Bakanı Liz Truss, “Avrupa Birliği’nden ayrıldığımız için, İngiltere’nin şekil verdiği yeni nesil ticaret anlaşmalarını imzalak ve geleceğin ekonomileri ile bağlarımızı teminat almak konusunda artık özgürüz” dedi.

Published

on

By

İngiliz Uluslararası Ticaret Bakanlığı’ndan söz konusu anlaşmaya ilişkin yapılan açıklamada, Meksika ile imzalanması planlanan anlaşmanın özellikle dijital veri ve hizmetler alanındaki istihdamın artırılmasını sağlayacağı belirtildi.

Kanada ile imzalanması planlanan anlaşmanın ise otomobil üretimi, yiyecek ve içecek imalatı gibi alanlarda iş gücünü destekleyeceği ifade edildi.

Yapılan açıklamada, Meksika’nın halihazırda 130 milyonluk nüfusu ile dünyanın 15. büyük ekonomisi durumunda olduğu, PricewaterhouseCoopers’ın tahminlerine göre 2050 yılında da dünyanın 7. büyük ekonomisi olacağının tahmin edildiği kaydedildi.

Bakanlık, İngiltere’nin Kanada ve Meksika ile ticaret anlaşmaları imzalamasının, ülkenin ‘Kapsamlı Yenilikçi Trans Pasifik Ortaklık Anlaşmasına (CPTPP) dahil olmasını kolaylaştırabileceği de belirtildi.

Açıklamada, Meksika ve Kanada’nın üyesi oldukları CPTPP’nin 2019 yılı verileriyle toplamda 9 trilyon sterlinlik bir pazar oluşturduğu kaydedildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss, “Avrupa Birliği’nden ayrıldığımız için, İngiltere’nin şekil verdiği yeni nesil ticaret anlaşmalarını imzalamak, geleceğin ekonomileri ile bağlarımızı teminat almak konusunda artık özgürüz.” ifadesini kullandı.

Bakanlık açıklamasına göre, İngiltere 2020 yılında Meksika’ya 2 milyar sterlin, Kanada’ya ise 11 milyar sterlin seviyesinde mal ve hizmet ihraç etti. Ülkenin 2019 yılındaki ticaret hacmi ise Kanada ile 22,8 milyar sterlin, Meksika ile 5,1 milyar sterlin seviyesindeydi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar