Connect with us

Dünya

İngiltere Merkez Bankası Başkanı, Kripto Para Yatırımcılarını Uyardı

Andrew Bailey, kripto para yatırımcılarının bütün paralarını kaybedebileceğini belirtti.

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, bugün yaptığı açıklamada kripto para yatırımı yapmak isteyenleri sert bir şekilde uyardı. Bailey konu hakkında yaptığı açıklamasında kripto para yatırımcılarının bütün paralarını kaybedebileceklerini belirtti ve ekledi: “Bütün paranızı kaybetmeye hazırlıklıysanız onları satın alın.”

Bailey, daha önce de uyarmıştı

Bailey, söz konusu varlıkların hiçbir içsel değere sahip olmadığını ancak konuyla ilgili farklı durumlar da olabileceğini ifade etti. Kendisi daha önce Eylül 2020’de yaptığı konuşmasında lider kripto para birimi Bitcoin’in aslında para ile hiçbir bağlantısının olmadığını ifade etmişti. Bailey, ocak ayında ise henüz piyasaya “uzun soluklu” ve “dayanıklı” bir kripto paranın sürülmediğini de belirtti.

İngiltere Merkez Bankası geçtiğimiz ay ise Britcoin isimli kendi dijital para birimini duyurdu. Britcoin, ülkenin itibari parasının dijital versiyonu olacak ve şimdiden İngiltere Hazine Bakanlığı tarafından çalışmalar başladı. Çin, bu konuda bütün ülkelere liderlik etse de İngiltere gibi diğer ülkelerin attıkları adımlar da süreci hızlandırabilir.

İngiltere Merkez Bankası ise bu sabah yaptığı açıklamada faiz oranlarının sıfıra yakın kalacağını ve arttırma düşünmediklerini vurguladı. Bununla beraber yapılan kripto para açıklaması ise yatırımcıların kripto paraya yatırım yapmalarını bilerek önlemek için ortaya sunulmuş gibi gözüküyor. Dünyanın önde gelen merkez bankalarının hiç bitmeyecekmiş gibi sınırsız bir şekilde para basması, kripto paralara olan ilgiyi kaçınılmaz olarak arttırdı. Bailey ise bunu azaltmak istiyor olabilir.

Kaynak: bitcoinsistemi

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar