Connect with us

Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası kripto paralar için detaylı inceleme başlatıyor

İngiltere Merkez Bankası (BoE) başkanı Andrew Bailey, kripto para birimlerinin yenilikçi potansiyellerine rağmen gelecekte düzenleme konusunda serbest olmayacaklarını açıkladı.

Published

on

İngiltere Merkez Bankası (BoE) başkanı Andrew Bailey, kripto para birimlerinin yenilikçi potansiyellerine rağmen gelecekte düzenleme konusunda serbest olmayacaklarını açıkladı.

Bailey, TheCityUK’nin yıllık konferansında yaptığı açılış konuşmasında, inovasyonun kamu yararına hizmet etmesi gerektiğini ve dijital para birimiyle ilgili herhangi bir tartışmanın detaylı bir incelemeden geçeceğini belirtti.

Bailey, bankanın kuralları belirlemede öncülük etmesi gerektiğini söyledi ve dijital para birimlerini koşulsuz benimsemenin başarı için bir yol olmadığını belirtti.

Stabilcoin’lerin finansal sistemdeki önemi ve istikrarı açısından sistemik olma potansiyeline sahip olduğunu ve Birleşik Krallık yetkililerinin hem sistemik hem de sistemik olmayan stabilcoin’ler için düzenleyici yaklaşımı düşündüğünü söylemeye devam etti.

En popüler kripto para olan Bitcoin ile ilgili açıklamalarda BoE başkanı, bankanın pozisyonunun bunun bir para olmadığını ve herhangi bir desteği olmadığı için gerçek bir değeri olmadığını belirtti.

Yorumlar, İngiltere Bankası tarafından yayınlanan önceki araştırmaları yansıtıyor ve basın tarafından “britcoin” olarak adlandırılan bir “dijital pound” yaratılması yolunda bir dizi sorun ve belirsizliğin devam ettiğini belirtiyor.

Bu ayın başlarında BoE, merkez bankası dijital para biriminin uygulanabilirliği konusunda hala bir karar vermediğini söyledi.

Birleşik Krallık’ta merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) potansiyel kullanımı hakkındaki tartışmayı genişletmek amacıyla yayınlanan bir tartışma belgesi, paranın ekonomideki rolünü, kamu politikası amaçlarını ve sonuçlarını, düzenlemeyi ve makroekonomik istikrarın etkilerini araştırdı.

Banka, o sırada dijital bir poundun en büyük risklerinden birinin, dijital paranın paraya ve ödemelere ve bir bütün olarak finansal sisteme olan güveni sarsma potansiyeli olacağını söyledi.

Ayrıca, herhangi bir stabilcoin tabanlı ödeme zincirinin, geleneksel ödeme zincirlerine uygulananlara eşdeğer standartlara göre düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Nisan ayında banka, Hazine ile işbirliği içinde bir dijital sterlin’in uygulanabilirliğini araştıran bir çalışma başlatacağını söyledi.

O sırada BoE, herhangi bir CBDC’nin hem haneler hem de işletmeler tarafından kullanılabilecek yeni bir dijital para biçimi olacağını söyledi. Nakit ve banka mevduatlarının yerini almaktansa onların yanında var olacaktır.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar