Connect with us

Ekonomi

İngiltere Merkez Bankasından Dijital Cüzdan Açıklaması

İngiltere Merkez Bankası tarafından akılları karıştıran ve merakla beklenen dijital cüzdan, CBDC depolama ve harcama projesi hakkında açıklama yapıldı.

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası‘nda görev alan üst düzey bir yönetici, kurumun CBDC’yi depolamak ve harcamak için kullanılabilecek bir cüzdan geliştirmesinin pek mümkün görünmediğini söyledi.

Bankanın bir CBDC yayımlayıp yayımlamayacağı ise hala belirsizliğini korumaya devam ediyor. Banka ayrıca bu yıl Bitcoin hakkında bir danışma raporu yayımlamayı planladığını bildirdi.

Dijital Cüzdan Piyasa Sürülecek mi?

CBDC sorunu belirsizliğini koruyor olsa da, dijital cüzdanın piyasaya sürülmesi planlarda yer almıyor.

Bank of England’ın CBDC biriminde görev alan üst düzey yöneticilerden Katie Fortune konuyla hakkında açıklama yaparken şu noktaya dikkat çekti:

“Ben bankanın perakende cüzdan çıkarmasını pek olası görmüyorum.”

Fortune’a göre eğer böyle bir cüzdan üretilecekse özel sektörün yapması daha muhtemel görünüyor.

Fortune, CBDC’nin bir Blockchain teknolojisi olması durumunda desteklenip desteklenmemesinin de belirsiz olduğunu dile getirdi.

Yetkili bir danışma raporu yayımlandıktan sonra CBDC ile devam etmeyi seçerlerse, bazı prototipler üzerinde çalışmayı içeren bir geliştirme aşamasına gireceklerini söyledi. Ayrıca CBDC’nin lansmanının en erken 2025 yılında gerçekleşebileceğini de sözlerine ekledi.

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar