Connect with us

Dünya

İngiltere Parlamento Binası yıkılma tehlikesi yaşıyor!

İngiltere Parlamento Binası, ülkenin saygın yasama organı olan Parlamentonun merkezi olarak hizmet veriyor. Ancak, son zamanlarda yapılan bir açıklamada, bu tarihi bina için ciddi bir tehdit olduğu ortaya çıktı Yasama üyelerine göre, Parlamento binası yok olma riskiyle karşı karşıya.

Published

on

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Parlamento Binası, Deutsche Welle’de yer alan habere göre yıkılma tehlikesi yaşıyor. Yapılan son değerlendirmeler ve güvenlik incelemeleri, binanın önemli ölçüde hasar gördüğünü ve restorasyon gerektirdiğini gösterdi.

Yasama üyeleri, binanın içerisindeki yapısal sorunların artan bir endişe kaynağı olduğunu belirtiyor. Taşıyıcı sistemlerin zayıfladığı, duvarların çatlaklarla dolu olduğu ve temel sorunlarının bulunduğu bildiriliyor. Bu durum, binanın uzun vadede yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Habere göre parlamento üyeleri, binanın tarihi önemini ve sembolik değerini vurgulayarak, bu sorunun acilen ele alınması gerektiğini dile getiriyorlar. Restorasyon çalışmalarının zamanında başlatılmaması halinde, İngiltere’nin demokratik kurumlarına ve tarihine zarar verebileceği uyarısında bulunuyorlar.

Bununla birlikte, Parlamento binasının restorasyonunun maliyeti ve süresi konularında belirsizlikler bulunuyor. Yasama üyeleri, bu konuda hükümetin daha fazla çaba göstermesi gerektiğini ifade ediyorlar.

 

YÜKSEK MALİYET

Komite, yenileme çalışmalarının çoğunlukla 19. yüzyıldan kalma binayı haftada yaklaşık 2 milyon sterlin (2,5 milyon dolar, 2,3 milyon avro) maliyetle “onarmaktan” ibaret olduğunu söyledi.

2018’de milletvekilleri, birkaç yıl sürebilecek büyük onarımlara izin vermek için 2020’lerin ortalarına kadar binadan taşınmak için oy kullandı. Ancak karar o zamandan beri binada kalmak isteyen diğer milletvekilleri tarafından sorgulanıyor. Geçen yıl, Parlamento onarım projesini denetlemek için kurulan kurum da rafa kaldırıldı.

İyice yıpranan binada çatının sızdırdığı, asırlık buhar borularıının patladığı ve ara sıra duvar parçalarının çöktüğü konuşuluyor. Binada mekanik ve elektrik sistemleri en son 1940’larda güncellendi.

ASBEST RİSKİ

Avam Kamarası komitesi , ” O kadar çok asbest var ki, onu kaldırmak site kullanılmadığında iki buçuk yıl boyunca tahminen 300 kişinin çalışmasını gerektirebilir” diyor. Komite ayrıca Komite, 2016’dan bu yana Parlamento’da 44 “yangın olayı” yaşandığını ve görevlilerin artık günün her saati devriye gezdiğini açıkladı. Mimar Charles Barry tarafından neo-Gotik tarzda tasarlanan mevcut bina, 1834’te eski bina yangın nedeniyle yok olduktan sonra inşa edildi.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar