Connect with us

Dünya

İngiltere pazartesinden itibaren sokağa çıkıyor. Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılıyor.

Published

on

By

İngiltere 29 Mart Pazartesi’nden itibaren normale dönmeye başlıyor.

 

Milyonlarca İngiliz’e, üçüncü ulusal tecrit döneminde evde kalmaları, evlerinde çalışmaları ve Covid virüsünün yayılmasını durdurmak için buluşmaları yasaklanmıştı. Mevcut kurallara göre, birçok İngiliz, dışarı çıkmak için makul bir mazereti olmadığı zaman para cezasına çarptırıldı. Daha önce yapılan araştırmalara göre İngiliz Polisinin beyaz olmayan Britanya vatandaşlarına beyazlara göre 6 misli fazla ceza yazdığı da ortaya çıkmıştı.

Boris Johnson’ın karantinadan çıkış yol haritasına göre, 29 Mart’tan itibaren bir sonraki aşamaya geçeceğiz.

Pazartesiden itibaren evde yine hapis mi kalacağız yoksa özür mü olacağız?

Hükümetin kısıtlamalarını hafifletmesinin bir sonraki aşaması, İngiltere’de ‘evde kal’ sloganının kaldırılacağı anlamına geliyor.

Altı Kuralı: Dışarıda toplam altı kişi buluşabileceğiz. Akraba yada arkadaş fark etmiyor.

(Bu yılın başlarında, iki kadına beş mil – 8 km uzakta parkta yürüyüşe çıktıkları için 200 sterlin para cezası verilmişti.)

Ne kadar uzağa seyahat edebilirim?

Yeni kurallara göre, İngilizler ‘yerel kalmaya’ teşvik ediliyor. Yerel ne demek? Polise göre ve ceza yazdığı kişiye göre değişecek mi? Şansınızı zorlamayın diyorlar sanırız.

İnsanların yaşadıkları yere yakın kalmaları teşvik ediliyor, ancak bu yasal olarak uygulanmayacaktır. Misal ben Waltham Abbey’de oturuyorum. Essex bölgesi ormanlık bir bölge ve organik yumurta almak için 8 km araba yolu bana göre kısa bir yolculuk. Harringay, Green Lanes’de oturuyorsanız 8 km giderseniz 200 tane yumurta satan yeri geçmiş olacaksınız. Bahanenizi ona göre ayarlayın! Vepolise karşı güler yüzlü ve nazik davranırsanız bir ihtimal ceza yemekten kurtulabilirsiniz.

Türk bölgesinden çıkıp merkeze giderseniz bahaneniz geçersiz kalabilir. The Sun gazetesine göre yürüyüş için Londra’dan Göller Bölgesi’ne seyahat edebilir ve 29 Mart Pazartesi gününden itibaren para cezasına çarptırılmayabilirsiniz. Mesafeyi ve riski iyi hesaplamak gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı şunları söyledi: “İnsanlar mantıklı olmalı,  eğer ciddi ve geçerli başka bir bahaneniz yoksa, evden ayrılırsanız, köyde, kasabada veya yaşadığınız şehrin bir bölümünde kalmalısınız ve çok uzağa gitmemelisiniz.

Bununla birlikte, insanlar ülkeyi iyi bir sebep olmadan terk etmeye çalışırsa 5.000 sterlin ceza ile karşı karşıya kalıyor. “Bodrum’da bir arkadaşa bakacaktım” demek çok pahalıya mal olabilir. Polisi kandırmak çok zor bu yüzden bahaneniz yoksa Bodrum yerine kurtarmasa da Brighton’a gitmenizi öneririz.

Murat Mete Metin

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar