Connect with us

İngiltere

İngiltere, Rusya’ya acil ekonomik yaptırım paketi uygulayacak

İngiltere Başbakanı Johnson, Rusya’ya acil uluslararası yaptırım paketi uygulayacaklarını belirterek, bu yaptırımların, “Rusya’nın savaş makinesini destekleyen ekonomik çıkarlarına” darbe indireceğini bildirdi.

Published

on

Johnson, Ukrayna’daki son durum ve yaptırım paketi dahil Rusya’ya verilecek yanıtın ele alındığı Acil Durum Kabine Toplantısı’nın (COBRA) ardından açıklamalarda bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’yı topyekun işgal etmeye kararlı olduğunu söyleyen Johnson, “Korkarım ki tüm kanıtlar, Putin’in gerçekten de Ukrayna’yı tam anlamıyla işgal etmeye, bağımsız, egemen bir Avrupa ülkesini boyun eğdirmeye kararlı olduğu yönünde. Kesinlikle net olalım. Bu kesinlikle felaket olacak.” dedi.

Johnson, İngiltere’nin, Putin’in Ukrayna’nın başkenti Kiev’e topyekun işgal gerçekleştirmesi durumunda “Putin’in başarısız olmasını” sağlamak için çalışacağının altını çizdi.

Putin’in asker göndererek Ukrayna’nın egemenliğini ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini aktaran Johnson, “Acil bir uluslararası yaptırım paketi oluşturacağız. Bu, bir yaptırım paketinin ilki çünkü Rusya’nın daha fazla irrasyonel davranışı olacağına inanıyoruz.” dedi.

İngiltere’nin yaptırımlarının, Rusya’nın savaş makinesini destekleyen ekonomik çıkarlarına darbe indireceğini dile getiren Johnson, “(Yaptırımlar) Rusya’yı çok sert vuracak ve bir işgal durumunda yapacağımız daha çok şey var.” ifadelerini kullandı.

“İngiltere Rus petrol ve doğal gazından uzaklaşmalı”

İngiltere Başbakanı, Rusya 2014’te Kırım’ı yasa dışı ilhak ettiğinde Avrupa ve NATO müttefiklerinin “yeterince sert” olmadığını ve enerji piyasasındaki mevcut istikrarsızlığın, “bu başarısızlığın bir sonucu” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Johnson, Rus petrol ve gazından uzaklaşmanın İngiltere’nin enerji güvenliğine yardımcı olacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

“İngiltere’de Rus gazına bağımlılığımızı önemli ölçüde azaltabildik. Gaz tedarikimizin yalnızca yüzde 3’ü şu anda Rusya’dan geliyor. Ne kadar hızlı kendi enerjimiz konusunda bağımsız olursak, o kadar müreffeh olacağız. Aynı zamanda tabii ki enerji fiyatlarımız daha sürdürülebilir olacak ve bu da Birleşik Krallık tüketicisine fayda sağlayacak.”

İngiltere Savunma Bakanı Wallace: Ukrayna topraklarının bir kısmı fiilen ilhak edildi

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ise Baltık ve İskandinav ülkelerinin savunma bakanlarının yer aldığı Müşterek Denizaşırı Seferi Kuvveti (JEF) Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Rusya’nın sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’ni tanıması kararıyla uluslararası hukuka açıkça karşı geldiğini belirtti.

Bakan Wallace, Ukrayna’daki durumun “son derece ciddi” olduğunun altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

“(Ukrayna) Bu, şu anda topraklarının bir kısmı fiilen ilhak edilmiş egemen bir devlet. Ukrayna, Avrupa’da egemen ve demokratik bir devlet. Avrupa’da hepimiz endişelenmeliyiz ve Putin’i hem NATO’yu hem de Avrupa’yı ve daha da önemlisi değerlerimizi baltalamaktan caydırmak için ne gerekiyorsa yapmaktan çekinmemeliyiz.”

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar