Connect with us

Dünya

İngiltere seyahat listesini güncelliyor. Türkiye’nin kırmızı listeden çıkma şansı var mı?

İngiltere bugün seyahat listesini güncelleyecek. Uzmanlar güncellemeyle yeşil listeye seyahat edilebilecek yeni rotalar eklemekten ziyade kırmızı listedeki ülkelerin arttırılacağını öngörüyor.

Published

on

By

İngiltere’de hükümet, karantinasız seyahatler için daha fazla ülke açmayacağının duyurusunu yapmaya hazırlanıyor. Başbakan Boris Johnson’un dün yaptığı “Tedbiri elden bırakmamalıyız” açıklamasının yeşil listeye ekleme yapılmayacağını gösterdiğini belirten hükümete yakın kaynaklar, Portekiz’deki vaka artışları nedeniyle bu ülkenin de yeşil listeden çıkarılmasını bekliyor.

Malta ve birçok Yunan adası da dahil olmak üzere birçok tatil noktasının açılabileceğine dair umutlar vardı. Finlandiya ve Polonya’nın da düşük Covid oranları nedeniyle yeşil listeye uygun olduğu düşünülüyordu. Ancak sızan bilgilere göre bu da pek mümkün görünmüyor.

TÜRKİYE KIRMIZI LİSTE’DE KALACAK MI?

Hindistan varyantının yayılmasına ilişkin korkular nedeniyle seyahat kısıtlamalarının kaldırılması birçok ülke için bu pek mümkün görünmüyor. Türkiye’de bu ülkeler arasında… İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşları ve tatil için Türkiye’ye gitmeyi planlayan pek çok İngiliz güncellemeyle Türkiye’nin en azından sarı listeye alınacağını ve İngiltere’ye dönüşlerde otel karantinasından muaf olunacağını bekliyordu. Ancak bugün yapılacak açıklamayla bu beklenti boşa çıkacak gibi görünüyor.

İçişleri Bakanı Victoria Atkins’in, “Halka neye izin verilip verilmediğine dair tavsiyede bulunmak için verilere, dünyanın başka yerlerinde neler olduğuna bakmalıyız. Ancak her şeyde olduğu gibi, halktan sağduyularını kullanmalarını istiyoruz ve bu şekilde normale dönebiliriz” sözleri İngiliz basınında listede güncelleme yapılmayacağı yönünde yorumlandı.

Öte yandan Başbakan Boris Johnson’ın “Gerektiğinde ülkeleri kırmızı listeye, sarı listeye almaya devam etmeliyiz. Hatta ülkeleri yeşil listeden sarı listeye hatta kırmızı listeye taşımakta tereddüt etmeyeceğiz” sözleri de Türkiye’nin ve birçok ülkenin yeni durumunda bir değişiklik olmayacağı yönünde yorumlandı.

Resmi açıklamanın akşam saatlerinde yapılması bekleniyor…

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar