Connect with us

İngiltere

İngiltere: ‘Şimdi al sonra öde’ sisteminin tüketiciye zararlarını önlemek için yeni düzenleme

İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), ‘Şimdi al sonra öde’ (BNPL) olarak bilinen yeni nesil taksitli ödeme sisteminin tüketicilere ‘potansiyel zararlarını’ önlemek için adım attı.

Published

on

Clearpay, Klarna, Laybuy ve Openpay’e sözleşmelerini değiştirmeleri çağrısı yapan FCA, böylece “yapının daha adil hale geleceğini ve tüketicilerin sistemi anlamasının kolaylaşacağını” kaydetti.

FCA, “Dört firma bizimle tam olarak işbirliği yaptı. İşbirliklerini ve endişelerimizi gidermeye yönelik eylemlerini memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

Pandemi döneminde pazar boyutunu üç kat artıran, bir tür teminatsız kredi olan BNPL, genellikle giyim gibi perakende mallar için yapılan ödemelerde kullanılıyor. Ancak sistemin, tüketicileri ödeyemeyecekleri miktardaki borç yüküyle karşı karşıya bırakabileceğine dikkat çekiliyor.

Bakanlık yasa çıkarma sözü verdi

İsveçli firma Klarna’nın İngiltere Başkanı Alex Marsh, kendilerinin halihazırda değişiklikleri zaten uyguladığını savundu.

Clearpay, Laybuy ve Openpay, Reuters’ın yorum taleplerine yanıt vermedi.

Eski FCA vekili CEO Christopher Woolard geçtiğimiz yıl, BNPL’nin mümkün olan en kısa sürede ele alınması gereken potansiyel tüketici zararları oluşturabileceğini ifade etmişti.

İngiltere Maliye Bakanlığı, BNPL’yi düzenlemek için yasa çıkarma sözü verdi.

Euronews

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar