Connect with us

Yazar

İngiltere sular altında kalacak! Londra Venedik olma yolunda

ükselen sıcaklıkların Londra’da metro trenlerinin aşırı ısınmasına ve 200.000’den fazla evin su basmasına neden olacağı konusunda uyarılar yapıldı.

Published

on

By

Sadiq Khan’a göre iklim krizinin üstesinden gelmek için zaman daralıyor ve yükselen sıcaklıkların Londra’da metro trenlerinin aşırı ısınmasına ve 200.000’den fazla evin su basmasına neden olacağı konusunda uyarılar yapıldı.

City Hall ve Bloomberg Associates tarafından yapılan yeni bir analiz, Hackney, Hammersmith ve Fulham, Islington, Brent, Tower Hamlets ve Newham ilçelerinin su altında kalma riskinin özellikle yüksek olduğu konusunda uyarılar yapıldı.

Ekonomide ‘RESET’ sıfırlama denilen yeni bir döneme gireceğimiz konusunda yapılan bir belgeselde Londra yolarının yerine kanallar olduğunu gördük. Temmuz ayında Wood Street İstasyonu yakınlarındaki Brooke Road’da saat 16.30 sularında insanların evlerine su basmaya başladı ve zemin katlarını hızla doldurdu. Şimdiye kadar Walthamstow bölgesinde sel haberi duymamıştık.

İngiltere’de dere yatakları çevrelerine evler yapılmasına izin verilmesi çok tartışılmıştı. Bu bölgelerde düzenli sellerle mücadele ediliyor. Londra’da bu selleri sadece Thames Nehri’nin düzenli olarak taştığı yerlerde görüyorduk. Seller artarsa evlerin değeri düşer ve sigorta fiyatları artar. İleride ev sigortaları selleri kapsamayabilir. Bu durumda her sel olduğunda insanların evleri ve eşyaları zarar görecek ve belirli süre taşınmak zorunda kalacaklar. İş yerleri, okullar ve hastaneler de düzenli olarak sel altında kalacağı için birçok aile bu bölgeleri terk etmek zorunda kalacak.

Murat Mete Metin

https://www.times-series.co.uk/news/19603195.climate-change-london-tube-trains-rail-network-risk/

https://www.guardian-series.co.uk/news/19470208.east-london-floods—walthamstow-residents-describe-knee-deep-water/

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar