Connect with us

Dünya

İngiltere tarihinin sıcaklık rekorunu kırdı! Uçak pisti eridi, tren rayları büküldü

39.1 dereceyle tarihinin sıcaklığı hava rekorunu kıran İngiltere’de hayat felç olmuş durumda. Bugün ülke genelinde yaklaşık 171 okul kapandı, hastaneler acil olmayan operasyonlarını ertelediğini duyurdu.

Published

on

İngiltere’de bugün hava sıcaklığı 39.1 dereceyle rekor kırdı. Bu sıcaklığın Surrey bölgesindeki Charlwood kentinde ölçüldüğü açıklandı. İngiltere’de daha önce tarihin en yüksek hava sıcaklığı 2019 yılında Cambridge kentinde kaydedilmişti. O dönemde sıcaklık 38,7 dereceyi görmüştü.

Sıcak Hava dalgası başkent Londra’dan kuzeyde York ve Manchester’a dek İngiltere’nin tümünde hissediliyor.

ÖLÜMLER ÜÇE KATLANABİLİR

İngiltere’de sıcak hava dalgasının etkisini sürdürmesi, gece sıcaklıklarının dahi 25 derece civarında seyretmesi ve Çarşamba gününden itibaren sıcaklıklarda düşüşün başlaması bekleniyor.

OKULLAR VE AMELİYATHANELER KAPANDI

Meteoroloji Müdürlüğü, tarihinde ilk kez aşırı sıcaklıklara dair kırmızı alarm seviyesine geçildiğini duyurdu.

Kırmızı alarm seviyesi “vatandaşların ve altyapının üzerinde geniş etkiler görülmesinin beklendiği ve günlük rutinler ile çalışma koşullarında önemli değişikliklerin gerekeceği” anlamına geliyor.

Ülkede bugün 171 okul kapandı ve öğretmenler bunaltıcı sınıflarda öğrenmenin imkansız olduğunu belirtiyor.

Ameliyathanelerin de adeta fırına dönüşmesiyle hastaneler randevuları ve acil olmayan operasyonları iptal etti.

ULAŞIM FELÇ: RAY HATLARI BÜKÜLDÜ

Ulusal Demiryolları Şebekesinin vatandaşlara sadece gerekli olduğu durumlarda seyahat etmeleri  için yaptığı çağrı sonrası karayolları ve demiryollarındaki yolcu sayısı beşte bire kadar düştü. Bazı hatlardaki raylar büküldü, bu yüzden tren seferlerinin yapılamadığı bildirildi.

The Telegraph gazetesinde yer alan habere göre Birleşik Krallık genelindeki 12.800 ulaşım hizmetinden yaklaşık 2 bini, 30 dakikadan fazla gecikti bir kısmı ise tamamen iptal edildi.

Londra’nın 15 metro hattından 11’inde ise ciddi gecikmeler yaşandığı bildirildi.

ASFALT ERİDİ, PİST KAPATILDI

Londra’da yer alan Luton Havalimanı’ndaki bir pist, aşırı sıcakların asfaltı eritmesi nedeniyle kapatıldı. Sahadaki mühendisler devreye girerek asfaltı onardı. Pist yaklaşık 1 saat sonra yeniden kullanıma açıldı.

 

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar