Connect with us

Gündem

İngiltere, turizm sektörünü kurtarmak için harekete geçiyor

İngiltere’de, Coronavirüs nedeniyle oluşan iade talepleri karşısında zor durumda kalan acenteleri ve tur operatörlerini kurtarmak için 4 milyar poundluk destek paketi hazırlanıyor.

Published

on

By

İngiltere’de hükümet, Coronavirüs nedeniyle iptal olan ancak bedelleri tüketiciye ödenemeyen rezervasyonlarla ilgili 4 milyar poundluk bir kurtarma paketi açıklamaya hazırlanıyor. Hükümetin bu adımı, iade alamayan on binlerce İngiliz tatilcinin öfkeli, binlerce turizm çalışanının ise işini kaybetme korkusu içinde olduğu bir döneme denk geliyor.

Hazırlanan plan, bir yanan İngiliz vatandaşlarının acentelere ve tur operatörlerine ödediği tatil paralarını güvence altına alırken, bir yandan da zor durumda olan seyahat sektörünü rahatlatmayı hedefliyor.

Çalışma bu hafta sonuçlanabilir

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps’ın İş Bakanı Alok Sharma ile birlikte çalışmayı bu hafta neticelendireceği belirtiliyor. İngiliz Tur Operatörleri Birliği (ABTA) bir süredir yürüttüğü #SaveFutureTravel kampanyasıyla seyahat şirketlerine müşteri geri ödemeleri için zaman verilmesi amacıyla, paket tur yönetmeliğinde değişiklik yapılmasını talep ediyordu.

Halk kızgın, şirketler tedirgin

Ancak tüketici haklarının oldukça güçlü olduğu İngiltere’de halkın, iadeleri geciktiren veya işleme almayan şirketlere karşı öfkesi de giderek büyüyor. Seyahat şirketleri, geniş ölçekli iade taleplerinin şirketlerin büyük kayıp yaşamasına veya iflasına neden olacağını belirtiyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar